MSGSÜ profesörü Esra Keskinkılıç'a meslektaşı manevi tazminat davası açtı

Profesör Doktor Abdullah Uçman usülsüz bir şekilde akademi kadrosuna aldığı Esra Keskinkılıç’a kendisini PKK sempatizanı gibi göstermeye çalıştığı gerekçesiyle 3 bin lira manevi tazminat davası açtı.

MSGSÜ profesörü Esra Keskinkılıç'a meslektaşı manevi tazminat davası açtı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Uçman, meslektaşı Yrd. Doç. Dr. Esra Keskinkılıç’a, kendisini aşağıladığı ve kampüs içerinde yaşanan bazı olaylardan dolayı sorumlu tuttuğu gerekçesiyle 3 bin lira manevi tazminat davası açtı.

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açılan davanın dilekçesinde “Osmanlı Türkçesi” dersine giren Yrd. Doç. Dr. Esra Keskinkılıç’ın, “Size şimdiye kadar bir şey öğretmemişler”, “Ben şu kadar kitap yazdım, o hocanız kaç kitap yazdı” gibi sözlerle aynı bölümdeki diğer hocaları aşağılayıp, hakaret ettiği öne sürüldü.

Keskinkılıç’a, uyarı cezası verildiği, derse girmemesine karar verildiği anlatıldı. İdare Mahkemesi’ne dava açarak yürütmeyi durduran Keskinkılıç’ın başvurusunda Prof. Abdullah Uçman aleyhinde küçük düşürücü ifadeler kullandığı iddia edildi.

Keskinkılıç ise Prof. Uçman’ın kendisini bir düşman gibi gördüğünü iddia etti. Dava diğer tanıkların dinlenmesi için ertelendi. 

Abdullah Uçman, Keskinkılıç’ı usulsüzlük yaparak Türk Dili ve Edebiyatı bölümü akademik kadrosuna aldırmıştı. Sınava giren diğer akademisyen adaylarından daha düşük puan alan Keskinkılıç buna rağmen Uçman’ın ‘ilmi ricasıyla’ kadroya girdi. 

Daha önce öğrencilere şafak operasyonu yaptırdı

Bir kadın öğrenciye ayrımcı sözler sarf ettiği belirtilen Yrd. Doç. Dr. Esra Keskinkılıç hakkında imza kampanyası başlatan MSGSÜ öğrencilerinden 25’i, Keskinkılıç’ın polise yaptığı “Bunlar bölücü, terör örgütü üyesi” şeklindeki şikâyeti üzerine şafak operasyonuyla gözaltına alınmıştı.

Keskinkılıç, Facebook hesabından; “Şüpheniz olmasın, herkes benden ‘hak’ ettiğini alır!” paylaşımında bulundu.

 

Etiketler: Esra Keskinkılıç

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler