Moskova’da Kürt konferansı toplandı

Aralarında PYD’nin de bulunduğu pek çok Kürt partisinin katıldığı ve birlik tartışmalarının yürütüldüğü konferans bugün Moskova'da toplandı. Sona eren konferansın sonuç metni yarın yayınlanacak.

Moskova’da Kürt konferansı toplandı

Rusya’nın başkenti Moskova bugün, birlik tartışmalarının yürütüldüğü Kürt konferansına ev sahipliği yaptı. 

Konferansa Kuzey Irak'tan "Kürdistan Yurtseverler Birliği" ve "Goran-Değişim Hareketi" de davet edildi. Mesud Barzani'nin Kürdistan Demokratik Partisi ise davet almadı. Toplantıya PYD karşıtı Suriye Kürt Ulusal Konseyi de çağrılmadı. Konferansın amacı, "Kürtler arasındaki birliği güçlendirmek ve ortak bir politika belirlemek" şeklinde açıklandı.  

Türkiye konu ile ilgili Rusya’yı henüz açıktan eleştirmiş değil. Bazı uzmanlar bunun nedeninin karşılıklılık ilkesi olabileceğini söylüyor. Zira Ankara Astana görüşmelerine PYD’nin katılmasını reddetmişti. Moskova, bunu kabul etmenin karşılığında PYD’nin Moskova’ya davet edilmesi şartını koşmuş olabileceği öne sürülüyor.

PYD'nin Rusya Temsilcisi Abdüsselam Ali konferansla ilgili daha önce yaptığı konuşmasında, "Bu konferansı ortak hazırlıyoruz. Biz PYD ve Demokratik Özerklik Yönetimi ile Rusya Kürt Otonomisi konferansı organize ediyoruz. Bu konferans hazırlıklarına başlamadan Rusya yetkililerine bir Kürt konferansı yapmak istediğimiz söyledik."  şeklinde konuşmuştu.

Konferans sona erdi. Sonuç metninin ise yarın yayınlanacağı belirtildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler