MÖP: Devlet-AKP-Erdoğan elini Hasno Kifo’dan çek!

Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP), Hasankeyf’in, Süryanice adıyla Hasno Kifo’nun 12 bin yıllık tarihini yok edecek olan baraj inşasını ve bu projenin arkasındaki ırkçı, faşizan, dinci zihniyeti kınayan bir bildiri yayımladı. MÖP, herkesi Hasno Kifo’ya sahip çıkmaya çağırdı.

MÖP: Devlet-AKP-Erdoğan elini Hasno Kifo’dan çek!

Mezopotamya Özgürlük Partisi’nin (MÖP), Hasankeyf’in bir baraj inşaatı nedeniyle sular altında kalmasına ilişkin yaptığı açıklamada ”Başta UNESCO olmak üzere, tarihi medeniyetlerden sorumlu kurum, kuruluşları, Asuri/Süryani/Keldani, Ermeni, Kürt, Ezidi, Muhalmi ve bölgede yaşayan Arapları, Mezopotamya’nın, insanlığın ve dünyanın önemli merkezlerinden biri olan, Süryanice adıyla Hasno Kifo’ya sahip çıkmaya çağırıyoruz” denildi.

Hasno Kifo/Heskife/Hasankeyf’in tarihi önemi ve değerine vurgu yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Son dönemlerde Hasno Kifo’ya yönelim, Türk devletinin, siyasal İslamcı ve ulusalcı figürlerin eliyle 7 Haziran seçimlerinden günümüze, halklara, demokrasiye ve insanlık değerlerine karşı yürütülen faşizan politikaların bir parçasıdır. Türk devleti bu politikalarla halkların onurlu tarihini yıkmaya çalışıyor, bu tarihin yıkılışı insanlığı var eden değerlerin yok edilmesi, halkların tarihsiz bırakılmasıdır. Türk devleti, Mezopotamya/Kürdistan kadim tarihi var olduğu sürece, kendi ırkçı, Sünni İslamcı politikalarını her ne kadar dayatsa da başarılı olamayacağını biliyor. Bu yüzden, bu kadim medeniyete yönelmektedir. MÖP olarak; Türk devleti, AKP hükümeti ve medeniyet düşmanı Erdoğan’a çağrımız şudur: Elini Hasno Kifo tarihinden çek! Medeniyetleri yıkmaya çalışanlar, medeniyetlerin gazabı altında ezildiler..”

Açıklama şu ifadelerle sona eriyor: “MÖP olarak HDP Milletvekillerinin, sivil kuruluşların ve müzik sanatçısı Tarkan’ın Hasno Kifo’ye yönelik doğa ve tarih kırımına karşı başlattıkları eylemleri değerli buluyor, selamlıyor, destekliyor ve yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler