MHP’de ‘anayasa’ çatlağı: Bir istifa bir görevden alma

AKP ile MHP'nin anlaşıp TBMM'ye getirdiği 'başkanlık anayasası' hakkında görüşünü dile getiren MHP Afyonkarahisar İl Başkanı Raşit Demirel görevden alınırken ve ‘Düne kadar bu teklifin karşısında duran fikirlerimizin bugün neden değiştiği anlaşılamamaktadır’ diyen Ankara İl Başkan Yardımcısı Özgür Işık istifa etti.

MHP’de ‘anayasa’ çatlağı: Bir istifa bir görevden alma

MHP Afyonkarahisar İl Yönetimi, Genel Merkez kararıyla feshedildi. Afyonkarahisar İl Başkanlığı'na gönderilen yazıyla MHP İl Başkanı Raşit Demirel görevinden alındı, yönetim kurulu da feshedildi. Afyonkarahisar'daki yerel basına yansıyan bilgilere göre Raşit Demirel geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında AKP ile MHP'nin anlaşıp TBMM'ye getirdiği 'başkanlık anayasası' hakkında görüşünü beyan etti. Demirel ve yönetimi görüşün beyan edilmesinin ardından görevden alındı.

Genel Merkez'in görevden aldığı Raşit Demirel bugün bir basın toplantısı düzenledi. Demirel açıklamasında, “Demirel, "Son günlerde en önemli konumuz terör ve ülkenin bölünmez bütünlüğü olması gerekirken, sanki savaş ve terörden daha önemliymiş gibi anayasa değişikliği bataklığına saplanıp kaldık" ifadelerini kullandı.

'Başkanlık sistemi'nin MHP içinde 'yarılmalara ve kırılmalara' sebep olduğunu dile getiren Demirel, AKP'li Burhan Kuzu'nun geçtiğimiz günlerde yaptığı, "Türkiye’de AKP ve CHP kalacak, yani iki parti olacak" açıklamasını hatırlatıp, “Sayın Başbakan ile diğer bakan ve AKP milletvekilleri ise her fırsatta başkanlığın önü açılıyor, başkanlık geliyor demekten geri kalmadılar. İşte bu beyan ve demeçler onbinlerce MHP’liyi endişeye sevk etmiştir” dedi.

Ankara İl Başkan Yardımcısı Özgür Işık istifa etti

MHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Özgür Işık, MHP’nin anayasa teklifine ilişkin tutumunu eleştirerek istifa etti. Işık, MHP'nin daha önce 'başkanlık sistemine karşı' olduğunu belirterek "MHP'nin adı ne olursa olsun anayasa değişikliğine evet demesinin Ülkücü Hareketin mensuplarının gönlünde ok derin bir yara açtığı aşikardır. Düne kadar bu teklifin karşısında duran fikirlerimizin bugün neden değiştiği anlaşılmamaktır" dedi. (CUMHURİYET)

[Haber görseli]

Etiketler: MHP, istifa, görevden alma

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler