Metal işçilerinin çoğunluğu referandumda ‘hayır’ diyecek

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’nın üyeleri arasında yaptığı araştırmaya göre, metal işçilerinin çoğunluğu referandumda ‘hayır’ oyu kullanacak.

Metal işçilerinin çoğunluğu referandumda ‘hayır’ diyecek

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası tarafından yapılan araştırmaya göre, başkanlık sisteminin oylanacağı anayasa değişikliği referandumunda metal işçilerinin çoğunluğu ‘hayır’ oyu kullanacak. Taksim Point Hotel’de yapılan Birleşik Metal-İş Üye Kimlik Araştırma toplantısında konuşma yapan Başkan Adnan Serdaroğlu “Referandum konusunda metal işçisinin %28’i Evet %47’si Hayır demektedir. Her dört işçiden biri ise kararsızdır. Kararsızları partilerin evet/hayır oranlarını dikkate alarak paylaştırırsak Evet %38, Hayır %62’dir” dedi. Araştırmaya katılan 1068 işçinin yüzde 64.6’sının 1 Kasım seçimlerinde MHP ve AKP’ye oy verdiğini belirtti.

‘Ekonomiyi siyasetten kaçırıyorlar’

Toplantının açılış konuşmasını yapan Adnan Serdaroğlu, konuşmasında işçilerin ücret, güvencesizlik, toplu sözleşme, işçi sağlı ve iş güvenliği gibi sorunlarının siyasetin alanının dışında olmadığı, işçilere ve sendikalara “siyasetle uğraşmayın” dayatması yapıldığını, grevlerin ‘milli güvenlik’ gerekçesiyle ertelendiğini belirterek “Ekonomiyi siyasetten kaçırıyorlar. Paralel fonlar oluşturuluyor. Siyaset camide, siyaset üniversitede, siyaset işveren örgütlerinde, işveren sendikalarında, havuz medyasında, siyaset iktidara tabi olunduğu oranda, gelir bölüşümünden pay alma konusu gündemde olmadıkça serbest. Bizi kimlik temelinde bölen bir unsursa o zaman serbest. Ancak bizim ortak kimliğimiz var o da emekçi kimliğidir. Bu kimlik, çalışan kesimlerin en az %90’ının oluşturan, toplumun en önemli paydasında hepimizi birleştiren bir kimlik. Bizim çalışmamızda bu ortak paydayı gösteriyor. Bunu gösterdiği için birilerini rahatsız ediyor. Toplumun bu ezici çoğunluğu emekçi kimliği ile kendisini tanımladığı zaman, birileri gemileri o kadar kolay yüzdüremeyecek, kar oranlarında rekorlar kırılmayacak, sömürü bu kadar dizginsiz yaşanmayacak” diye konuştu.

‘Metal işçisi referandumda ‘hayır’ demektedir’

Birleşik Metal-İş’in antikapitalist ve antiemperyalist gelenekten bir sendika olduğunu, sendika üyesi işçilerin önemli bir kesiminin kendini milliyetçi bir zeminde tanımladığını söyleyen Serdaroğlu, dini öncelikli kimliği olarak görenlerin oranının yüzde 45’ler düzeyinde olduğunu, sendika üyelerinin yüzde 65’inin MHP ve AKP’li olarak kendini tanımladığını belirtti.

İşçilerin sendikaya olan bağlılıklarının yüksek olduğunu belirten Serdaroğlu, ekonomik olarak ciddi sıkıntılar söz konusu olduğunu, ev sahipliği oranının azaldığını ve borçlanmanın arttığını söyledi. Araştırmaya göre kredi kartı borç döngüsüne giren işçilerin oranının yüzde 20 civarında olduğunu, sadece yüzde 14’lük bir kesimin tasarruf yapabildiğini dile getirdi.

Serdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “İşçilerin yarısı borçlarını ödemekte çok zorlanmaktadır. Borcu olmayan işçi oranı %14’te kalmaktadır. İşçiler en çok zaman baskısına maruz kalmakta ve en çok eklem ve kas sorunları yaşamaktadır. %48 işyerinde iş kazası geçirmiştir. Metal işçilerinin %70’i lise ve üzeri eğitimlidir.  %8’i Gezi sürecine, %26’sı 15 Temmuz mitinglerine katılmıştır. Metal işçilerinin %72’si 15 Temmuz darbe girişimini CIA ve ABD destekli FETÖ darbesi olarak görmektedir.

Referandum konusunda metal işçisinin %28’i Evet %47’si Hayır demektedir. Her dört işçiden biri ise kararsızdır. Kararsızları partilerin evet/hayır oranlarını dikkate alarak paylaştırırsak Evet %38, Hayır %62’dir.

Görüldüğü gibi metal işçisi referandumda ‘hayır’ demektedir.

Araştırmanın tamamını görüntülemek için tıklayınız.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler