Metal işçileri, grevleri yasaklanan cam işçileri için bulunduğu tüm fabrikalarda eylem yapacak

Birleşik Metal-İş, örgütlü olduğu tüm fabrikalarda cam işçileri için eylem yapacak. Sendika tarafından yapılan açıklamada, “Sendikamız da bugüne kadar cam işçileriyle ve sendikalarıyla gösterdiği dayanışmayı yükseltecektir” denildi.

Metal işçileri, grevleri yasaklanan cam işçileri için bulunduğu tüm fabrikalarda eylem yapacak

Sonuç alınamayan TİS görüşmeleri sonrası ilan ettikleri grevin Bakanlar Kurulu tarafından yasaklanmasının ardından cam işçilerine destek olmak için DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası örgütlü olduğu tüm fabrikalarda eylem yapacak.

Birleşik Metal-İş Sendikası’ndan yapılan açıklama şöyle:

Bakanlar Kurulu kararlarıyla grev erteleme, AKP hükümetinin grev hakkını ortadan kaldırmaya yönelik rutin uygulaması haline geldi. Erteleme kararları, patronların talepleri doğrultusunda tamamen keyfi bir şekilde alınmaktadır. Hükümet, grev hakkını gasp ederek Anayasa’ya aykırı davranmaktadır. Grev erteleme kararlarına yönelik Anayasa Mahkemesi’nin geçmişte verdiği iptal kararlarını tanımamaktadır.

Son örnek cam işkolunda yaşanıyor. Şişecam bünyesindeki dokuz fabrikada yaklaşık 6 bin cam işçisinin 24 Mayıs tarihinde başlatacağı grevler yasaklandı. İşçiler grev yasağına karşı ve toplu sözleşmedeki talepleri için geçen haftadan buyana eylemlerini sürdürüyor.

2015 yılında MESS, bu yıl Asil Çelik ve EMİS grevlerimizin, yine bu yıl Akbank Grevi’nin Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanmasının ardından cam grevinin de aynı şekilde yasaklanması artık Türkiye’de grev hakkının fiilen ortadan kaldırılmak istendiğinin en açık kanıtı olmuştur. Bu nedenle grev hakkına sahip çıkan işçilerle işkolu, sendika, konfederasyon ayrımı gözetmeksiniz dayanışma içinde olmak işçi sınıfımızın temel görevidir. Sendikamız da bugüne kadar cam işçileriyle ve sendikalarıyla gösterdiği dayanışmayı yükseltecektir.

Bu doğrultuda;

Sendikamız Genel Başkanı ve Genel Yönetim Kurulu üyelerinin de katılımıyla, 31 Mayıs Çarşamba günü saat 16.00’da, Şişecam’a bağlı Çayırova Cam fabrikası işçilerine dayanışma ziyareti yapılacaktır.

Aynı gün (31 Mayıs Çarşamba) ve saatlerde, grev yasağına karşı eylemlerin devam ettiği Mersin, Lüleburgaz ve Eskişehir fabrikalarındaki işçilere ilgili şubelerimiz dayanışma ziyaretleri yapacaktır.

Yine aynı gün örgütlü olduğumuz tüm fabrikaların vardiya giriş ve çıkışlarında dayanışma eylemleri yapılacaktır.

Grev yasağına sessiz kalmayacak, sınıf dayanışmasını yükselteceğiz.

Gazete Yolculuk

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler