'Meslek lisesinden tıp fakültesi kazandı' diye bakanın konuk ettiği öğrencinin sınav belgesi sahte çıktı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın meslek lisesinden mezun olup 2 saatlik uykuyla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakülresi’ni kazandı iddiasıyla konuk ettiği N.K’nin sınav belgesi sahte çıktı. Sınav belgesinin sahte olduğu anlaşılması üzerine bakan fotoğrafı kaldırdı.

'Meslek lisesinden tıp fakültesi kazandı' diye bakanın konuk ettiği öğrencinin sınav belgesi sahte çıktı

İl, ilçe müdürlükleri ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından meslek lisesi mezunu olarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandığı gerekçesiyle ağırlanan N.K’nin sınav belgesinin sahte olduğu ortaya çıktı.

Hürriyet gazetesinden Önder Öndeş’in haberine göre, 2016 yılında Kütahya’daki bir meslek lisesinden mezun olan N.K., 2017 ÖSYS’de Hacettepe Tıp Fakültesi’ni kazandığını söyledi. N.K., okul müdürüne çok çalıştığını ve günde 2 saat uyuduğunu belirtti.

‘Puanla başarı sırası örtüşmüyor’

N.K.’nin sonuç belgesini inceleyen eğitim uzmanı Salim Ünsal, 2017 YGS, LYS ve ÖSYS sonuç belgelerinde tutarsızlıklar olduğu belirtti. LYS sonuç belgesinde yer alan puanla, başarı sırasının örtüşmediği görüldü.

Normalde 528 MF-3 yerleştirme puanı alan bir öğrencinin tahmini olarak 400’üncü sırada olması gerekirken N.K., bin 400 başarı sırasında görünüyor. Ayrıca sonuç belgesinde matematikte 75 doğru, 5 yanlış yapıldığı yazıyor. Bu belgeye göre toplam 80 soru oluyor. Fakat bu yıl LYS 1’de iptal edilen iki soru nedeniyle değerlendirme 78 soru üzerinden yapıldı. N.K. 75 doğru yapmış olsa bile en fazla 3 yanlışı çıkması gerekiyordu.

Bakan, fotoğrafları kaldırdı

Haberlerin ardından, N.K.’nin Bakan Yılmaz’ı ziyaretindeki fotoğraflar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinden kaldırıldı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler