Mersin'de gözaltına alınan İHD ve ÇHD avukatları serbest bırakıldı

Mersin'de gözaltına alınan ve aralarında İHD Mersin Şube sekreteri Özgür Çağlar ve KHK ile kapatılan ÇHD Mersin Şube Başkanı Mehmet Altuntaş’ın da bulunduğu 7 avukat serbest bırakıldı.

Mersin'de gözaltına alınan İHD ve ÇHD avukatları serbest bırakıldı

Mersin'de 3 Eylül sabahı haklarında yakalama kararı olan ve hem evleri hem de büroları basılarak gözaltına alınan, aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube sekreteri Özgür Çağlar ve Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği Mersin Şube Başkanı Mehmet Altuntaş'ın da bulunduğu 7 avukat emniyet işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, avukat kimliğinden kaynaklı emniyette ifade vermeyen avukatlar savcılıkta ifade verdi. Emniyette "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla işlem yapılırken, savcılıkta ise 7 avukat hakkında sosyal medya paylaşımları, müvekkilleri ile yaptıkları görüşmeler, katıldıkları basın açıklamaları ve ev ile bürolarında yapılan aramalarda bulunan kitaplar delil olarak gösterilerek "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla ifadeleri alındı. Savcılık 7 avukatı "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla adli kontrol şartıyla sorgu hakimliğine sevk etti. Hakimlikte ifadeleri alınan avukatlar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Adliye çıkışında avukatları yakınları, meslektaşları ve çok sayıda yurttaş karşıladı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler