Mersin Barosu Başkanı Ali Er’den 8 Mart açıklamasında kadın avukata şiddet!

Mersin Barosu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen basın açıklamasında, Baro Başkanı Ali Er, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi Şilan Türk'ü konuşma yaptığı sırada kürsüden itti.

Mersin Barosu Başkanı Ali Er’den 8 Mart açıklamasında kadın avukata şiddet!

Mersin Barosu Başkanı Ali Er’in, 8 Mart ve referandum sürecine ilişkin iki ayrı açıklama yaptığı konuşmasının ardından, kürsüye çıkan Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi Av. Şilan Türk bir açıklama yapmak istedi. Türk, konuşmasına başlarken Kadın Hakları Merkezi olarak istifaya zorlandıklarını söylediği sırada, Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er Av. Şilan Türk’ü kürsüden itti.

TÜBAKKOM'un (Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu) 8 Mart için hazırladığı ve her yıl bütün barolarda eş zamanlı okunan metnin Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından okunmasının Baro Başkanı tarafından engellenmesi üzerine Kadın Hakları Merkezi Başkanı ve üyesi avukatlar dün istifa kararı almıştı.

8 Mart için bir haftalık etkinlik planlayan ve bunun için emek verdiklerini belirten avukatlar, istifa metinlerini kamuoyu ile paylaşmak istemeleri üzerine böyle bir şiddete maruz kaldıklarını, çok üzgün olduklarını, avukatların kullanımına ait bir kürsüyü kullanmalarının şiddete varacak şekilde engellenmesinin kabul edilemez olduğunu belirttiler.

Büyük tepkiler sonrası istifa metni kürsüden okundu. İstifa gerekçesi şöyle ifade edildi: 

"TÜBAKKOM tarafından hazırlanan ve her yıl 8 Mart haftasında okunması bir gelenek haline gelen metinde 'Şiddetin her türlüsüne HAYIR' cümlesindeki hayır sözcüğünün büyük harflerle yazılması suretiyle politik mesaj verildiği ve aynı metinde 'son on yılda artan şiddet' ifadesiyle iktidar partisinin hedef alındığı gerekçesiyle bu açıklamayı okumamız engellendi. Bu kabul edilemez. Daha önce de aynı müdahale Medeni Kanunu’nun kabulü ile ilgili yapılan basın açıklamasında da karşımıza çıkmış, bu bakış açısının değişmeyeceği endişesi, müdahalelerin herhangi bir haklı sebebe dayanmaksızın soyut gerekçelerle devam etmesi ve bu şartlar altında çalışmanın hiçbir anlam ifade etmeyeceği nedenleri istifa kararı almamı gerektirmiştir.”

(Facebook Mobil'den giren ziyaretçilerimiz videoyu izleyememeleri durumunda, sağ üst "Paylaş" butonundan "Tarayıcıda aç" sekmesine tıklayarak videoya erişebilirler)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler