Merkel, AB görüşmelerinin dondurulmasını istiyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye-AB görüşmelerinin tamamen durdurulmasından yana olduğu iddia edildi

Merkel, AB görüşmelerinin dondurulmasını istiyor

Avrupa Parlamentosunun geçen hafta Türkiye-AB müzakerelerinin dondurulması yönünde aldığı karardan sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel’in görüşmelerin tamamen durdurulmasından yana olduğu ileri sürüldü.

Alman birinci televizyon kanalı ARD tarafından bugün verilen habere göre, Merkel’in partisinin meclis grubuyla yaptığı görüşmede müzakerelerin durdurulmasından yana olduğunu, milletvekillerinden de seçimler öncesinde bölgelerinde bunu açık olarak dillendirmelerini istedikleri ileri sürüldü.

Toplantıda Türkiye ile AB arasında süren görüşmelerde yeni bir müzakere başlığının açılmasına karşı çıkan Merkel, Avrupa Parlamentosunun aldığı kararı desteklediğini de vurguladı. Bu konuda milletvekillerinden de önümüzdeki eylül ayında yapılacak genel seçimler öncesinde seçim bölgelerinde açık bir şekilde Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin durdurulmalarını dillendirmeleri istendi. İlk olarak Bild gazetesinde çıkan bu haber, Merkel’in partisi CDU tarafından yalanlanmamıştı.

Merkel Berlin’de yaptığı açıklamada Erdoğan’ı AB ile Türkiye arasında imzalanan mülteci mutabakatından kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmeye çağırmıştı.

Merkel, Malta Başbakanı Joseph Muscat ile Berlin'de görüşmesi sonrasında düzenlenen basın toplantısında Türkiye’nin de Avrupa gibi güvenilir bir sözleşme ortağı olduğunu düşündüğünü sözlerine eklemişti. (EVRENSEL)

Etiketler: AB, Erdoğan, Angela Merkel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler