Mahmut Toğrul: IŞİD’le anlaşmalı hareket ediliyor

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, son dönemlerde IŞİD'e yapılan hücre evi baskınlarının anlaşmalı bir şekilde yapıldığını belirterek, Antep Emniyeti'nin IŞİD’in belirli yerlere saldıracağı söylemi ile panik yarattığını ve muhalifler, Aleviler, Kürtler ve devrimcilerin sokağa çıkamaz hale getirilmeye çalışıldığını ifade etti.

Mahmut Toğrul: IŞİD’le anlaşmalı hareket ediliyor

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Gaziantep’teki IŞİD örgütlenmesi ve hücre ağlarına dikkat çekerek, son dönemlerde IŞİD hücre evlerine yapılan baskınların çetecilerle AKP arasındaki ilişkiyi yansıtmadığını aktardı. Yıllardır IŞİD'in kentte örgütlü olduğunu ve yapılacak saldırıların emniyetçe bilinmesine rağmen herhangi bir şeyin yapılmadığını ifaden eden Toğrul, bu operasyonların da anlaşma dâhilinde yapıldığını kaydetti. Toğrul, Antep Emniyeti'nin halkı sindirmeye dönük hareket ettiğine dikkat çekti.

'Önlem adı altında muhalifler sindiriliyor'

IŞİD'in herkesçe bilinmesine rağmen herhangi bir önlemin alınmadığını ifade eden Toğrul, Antep Emniyeti'nin IŞİD'e yönelik önlem adı altında halkın yaşam alnını daraltmaya çalıştığını belirtti. Bunun yerine çetecilerin hareket alanlarını kısıtlayabilecek politikaların izlenmesi gerektiğine vurgu yapan Toğrul, "Emniyetin şu anda yaptığı şudur. Önlemden çok muhalif kesimlerin sokaklara çıkıp seslerini çıkarmayı önlemeye yönelik bir tutumdur. Bunun yanında insanlarda bir panik yaratılmak isteniyor" dedi.

'Antep Emniyeti DAİŞ hakkında ciddi verilere sahip'

Şu an kentte geliştirilen politikaların Kürtlere yönelik saldırıların bir parçasını oluşturduğuna işaret eden Toğrul, muhalifler, Aleviler, Kürtler ve devrimcilerin sokağa çıkamaz hale getirilmeye çalışıldığını ifade etti. Antep Emniyeti'nin DAİŞ ile ilgili ciddi verilere sahip olduğunu aktaran Toğrul, fakat bunlara yönelik önlemlerin alınmadığını öteden beri bildiklerini söyledi.

'IŞİD'le anlaşmalı hareket ediyorlar'

Türkiye'nin IŞİD ile belli bir anlaşma çerçevesinde Cerablus'u işgal ettiğini hatırlatan Toğrul, IŞİD'e belli başlı sözlerin verildiğini dile getirerek, "Kılık kıyafetleri değiştirilen DAİŞ, ÖSO adı altında Minbiç'e girecekti. DAİŞ de Bab hattını tutarak, Kobanê ve Efrîn'in birleşmesini engelleyecekti. Ama dengeler planladıkları gibi gitmedi. Dolayısıyla DAİŞ dönüp Türkiye'ye 'Neden Minbiç operasyonunu yapmıyorsun' serzenişini yarattı ve kandırıldıklarını düşünüyorlar. Diğer bir konu ise DAİŞ yapılanmaları arasında bağlantı da kısmi olarak kesildi. Çetenin Türkiye'de kalan üyelerinin bu durumdan kaynaklı kendilerini patlatmaları yüksektir. Antep polisi zaman zaman bunu halka da söylüyor. İşte 'şu kadar canlı bomba var. Bu kadar patlayıcı var' diyor" dedi.

'Bu örgüt kendini besleyene yönelecektir'

IŞİD'e yönelik bir yaptırımın olmamasının Türkiye'nin IŞİD'i uzun vadede kendi amaçları doğrultusunda kullanmak istemesi gibi okumak gerektiğine dikkat çeken Toğrul, "Çünkü çetecilerin saldıracağı gün gibi ortadayken bir şey yapılmaması güçlü bir işbirliğinin ortada olduğunu gösteriyor. Türkiye DAİŞ'le mücadele etmek istiyorsa önce kendi ülkesi içindeki yapılanmaya yönelmesi gerekiyor. Aksi takdirde DAİŞ daha fazla saldıracak ve daha fazla can alacaktır. Bu tür örgütler başa bela olan örgütlerdir. Bu örgüt eninde sonunda onu besleyen yapıya yönelecektir” ifadelerini kullandı.(DİHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler