Mahkemenin delil saydığı ‘peçete’ sahte çıktı: Çağlayan’ın saati 463 bin Euro

ABD’de İran’a yönelik yaptırımların ihlal edilmesiyle ilgili davada itiraflarda bulunan Rıza Sarraf’ın mahkemeye sunduğu belgeler arasında eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’a ‘hediye ettiği’ belirtilen saatin satın alınmasıyla ilgili döküm de var.

Mahkemenin delil saydığı ‘peçete’ sahte çıktı: Çağlayan’ın saati 463 bin Euro

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk iddianamesinde, Sarraf’ın Çağlayan’a o dönemin kuruyla 700 bin lira değerinde bir Patek Philippe marka saat ‘hediye ettiği’ de yer almıştı.

Çağlayan saatin parasını ödediğini söylemiş ve saati satın aldığına ilişkin fatura göstermişti. Ancak Patek Philippe firması, faturanın kendilerine ait olmadığını açıklamıştı. Daha sonra Çağlayan, saati 240 bin avroya Sarraf’tan satın aldığına ilişkin imzalanan bir otel antetli kağıdı TBMM 17 Aralık Araştırma Komisyonu’na sunmuştu.

Saatçiye dört ödemede 463 bin avro

Hürriyet’ten Razi Canikligil ve Cansu Çamlıbel’in haberine göre Sarraf ‘ın “Yapılan ticaretten Zafer Çağlayan’a rüşvet olarak ödeneler” dediği ödemelerin dökümünde ‘Saatçi Yusuf’ diye bir hane de bulunuyor. Buna göre ‘Saatçi Yusuf‘a dört ayrı kalemde 97 bin avro, 95 bin 500 avro, 71 bin avro, 200 bin avro ödendi.

Toplamda 463 bin avroya gelen (bugünün kuruyla 2 milyon 170 bin bin lira) bu rakam, o dönemin kuruyla değerinin 700 bin lirayı aştığı belirtilen saatin fiyatının daha fazla olabileceğini ya da ortada bir saat daha olabileceğini gösteriyor.

TBMM 17 Aralık komisyonunda o dönem bilgi veren saat komisyoncusu Yusuf Tutuş, Sarraf’la saat alışverişinin olduğunu söylemişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler