Mahkemeden, ‘zorunlu din dersi’ için yürütmeyi durdurma kararı

Antalya Muratpaşa'da Alevi bir ailenin çocuklarının din dersinden muaf tutulması için açtığı davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkemeden, ‘zorunlu din dersi’ için yürütmeyi durdurma kararı

Antalya’da Alevi bir ailenin çocuklarının zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulması için açtığı davada Antalya 4. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Antalya’da yaşayan Alevi bir aile 07.10.2016 tarihinde Muratpaşa Kaymakamlığına müracaat ederek çocukları E.D’nin zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf tutulmasını istemişti. Kaymakamlık ise yazılı yanıtla dersin zorunlu olduğunu belirtmişti.

Bunun üzerine, aile Antalya 4. İdare Mahkemesine yürütmenin durdurulması talebi ile dava açtı. Aile, dava dilekçesinde çocukları E.D’nin zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulmasını istedi. Dersin nesnel ve çoğulcu bir içerikle işlenmediğini ifade eden aile, müfredatın belirli bir dini esas alıp tarafsız olmadığını belirtmiş, inançlarına ve felsefi görüşlerine aykırı biçimde din eğitimi verilmesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğunu ifade etmişti.

Evrensel’den Mahir Doğan’ın haberine göre, davayı karara bağlayan Antalya 4. İdare Mahkemesi, “Dava konusu işlemin uygulanması durumunda, davacı açısından telafisi güç veya imkansız zararların doğmasına neden olunacağı açıktır” dedi. Yürütmenin durdurulmasına karar veren mahkeme zorunlu din dersi için de “hukuka aykırılığı açık” dedi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler