Mahkeme, tecavüze ‘yeterli delil’ yok diyerek doğan bebeğe DNA testi yapılmasını reddetti

Tecavüz sonucu hamile kalan ve bir kız çocuğu dünyaya getiren 18 yaşındaki lise öğrencisi B.E ile ilgili davada iki mahkeme, ‘yeterli delil olmadığı’ gerekçesiyle bebekten DNA örneği alınması talebini reddetti. Savcı DNA testi kararını ancak üçüncü mahkemeden alabildi.

Mahkeme, tecavüze ‘yeterli delil’ yok diyerek doğan bebeğe DNA testi yapılmasını reddetti

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre Ankara’da lise son sınıfta okuyan B.E., dava dosyasındaki iddialara göre, tecavüze uğradı, hamile kaldı.

‘Benden ise, bebek kabulüm’

Karnının şişmesinden şüphelenen aile, kızlarını hastaneye götürdü. B.E.’nin 7.5 aylık hamile olduğu ortaya çıkınca aile, kızları B.E. ile 26 Ağustos 2016’da Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. B.E., ifadesinde, mahallede tanıdığı Ö.G.’nin kendisine tecavüz ettiğini öne sürerek, “Okula bırakmak için arabasına aldı. Beni boş bir araziye götürdü ve arabada rızam dışında benimle cinsel ilişkiye girdi. Beni tehdit etti, korkumdan kimseye anlatamadım” dedi. Şikâyet üzerine Ö.G. hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Ancak Ö.G.’nin başka bir suçtan cezaevinde bulunduğu belirlendi. Talimatla alınan ifadesinde şüpheli tecavüz iddialarını reddederek, “B.E. ile rızasıyla cinsel ilişkiye girdim. Zorla bir birliktelik olmadı. DNA testi yapılsın; bebek bendense sahip çıkmaya hazırım” dedi.

DNA testi istendi, mahkeme ‘yeterli delil’ yok dedi

Soruşturma devam ederken B.E., bir kız bebek dünyaya getirdi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Günay Serap Yüksel, bebeğin babasını belirleyecek DNA testi için Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurdu. Ancak mahkeme, ‘yeterli delil olmadığı” gerekçesiyle talebi reddetti. İtiraz üzerine bir üst mahkeme olan Ankara 7. Sulh Ceza Hâkimliği de savcılığın talebini reddetti.

Savcı izni üçüncü mahkemeden alabildi

Ancak savcı Yüksel, dosya takibini sürdürerek, Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği’nde, bebeğin DNA’sının belirlenmesi yönünde talepte bulundu. 2. Sulh Ceza Hâkimliği, savcının talebini yerinde bulurak, anneden, şüpheliden ve bebekten örnek alınarak Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar verdi. Dosyanın seyri için DNA testlerinin sonucu bekleniyor.

Etiketler: mahkeme, dna testi, Tecavüz

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler