Londra’da metro işçileri grevde

Londra’da yaklaşık 838 metro işçisinin işten çıkarılmasının ardından Londra Metro İdaresi ile İngiltere’nin taşımacılık iş kolundaki en büyük sendikası olan RMT arasındaki görüşmelerden sonuç alınamayınca işçiler grev kararı aldı.

Londra’da metro işçileri grevde

Londra metrosunda 838 işçinin işten çıkarılması ve işçilerin fazla mesai yapmaya zorlanması sendikaları ve sivil toplum örgütlerini harekete geçirdi. Londra Metro İdaresi ile Demiryolu, Denizyolu ve Karayolu Taşımacılık Çalışanları Sendikası (RMT) ve Ücretli Taşımacılık Çalışanları Derneği (TSSA) arasında bir süredir devam eden müzakerelerde işçilerin talepleri ve işten çıkarmaların yarattığı güvenlik sorunları görüşüldü. RMT Genel Sekreteri Mick Cash yaptığı açıklamada “Sendikamızın müzakere heyetinin bütün uğraşlarına rağmen metro idaresi gerçekçi bir çözüm sunmadı. Metro yöneticileri krizi yönetemedi ve görüşmeler sonuçsuz kaldı” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine sendika 8-9 Ocak’ta greve gitme kararı aldı.

RMT’nin yayımladığı grev ilanında 838 işçinin işten çıkarılmasının güvenlik sorunlarına yol açtığı ve işçilerin iş yükünün arttığı ifade edildi. Metro idaresinin işten çıkarmalarla ortaya çıkan açığı nitelikli personel istihdam etmek yerine işçilerden üç kat fazla ücret alan yöneticileri işe alarak kapatmaya çalışmasının kaynak israfı olduğu vurgulandı. Ayrıca istasyon işçilerinin ilk işe girişte aldığı ücretin %25 oranında düşürüldüğünün de altı çizildi. Londra metrosunun diğer metropollerde olduğu gibi devlet tarafından desteklenmesi de işçilerin talepleri arasında yer aldı.

Çeviri-haber: SiyasiHaber

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler