Londra'da cami yakınında araçla saldırı: 1 ölü, 10 yaralı

İngiltere’nin başkenti Londra’da cami yakınında bir kamyonet yayaların arasında daldı. Saldırıda 1 kişi yaşamını yitirdi, 10 kişi yaralandı.

Londra'da cami yakınında araçla saldırı: 1 ölü, 10 yaralı

Kuzey Londra’daki Finsbury Park’ta bulunan bir camiden çıkan kalabalığa bir kamyonetle saldırı düzenlendi. İlk belirlemelere göre 1 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Saldırının kim ya da kimlerce gerçekleştirildiği henüz netlik kazanmadı. Ancak saldırının son zamanlarda "İslamcı terör örgütlerinin saldırılarına karşılık ırkçıların bir saldırısı olduğu" düşünülüyor.

Sahur için Finsbury Park Camii’ne giden kalabalığın içinde kalan bir kişi gözaltına alırken, polis çevredeki birçok yolu trafiğe kapatarak, olayla ilgili soruşturma yürütüyor. Soruşturmaya terörle mücadele polislerinin de dahil olduğu öğrenildi.

Polis helikopteri ve yüzlerce silahlı polisin bölgeye sevk edilmesinin ardından, yaşanan gerginliğin kontrol altına alındığı belirtilirken, Britanya Müslümanlar Birliği bir açıklama yaparak, ibadete giden Müslümanların saldırıya uğradığını açıkladı.

Kamyonet sürücüsünün bıçaklı olduğu ve saldırının ardından en az 1 kişiyi bıçakladığı iddia edildi. Olayla ilgili bir kişinin tutuklandığı belirtildi. Olay yerine çok sayıda polis ekibi ve ambulans gönderildi.

Londra Büyükşehir Belediye Başkanı Sadiq Khan, gece yarısından hemen sonra yaşanan olayda polisin hemen olay yerine gittiğini açıkladı. Seven Sisters Caddesi'nde gerçekleşen olayda bir kişinin tutuklandığını açıklayan Khan, soruşturmanın devam ettiğini, teyit edilen bilgiler geldikçe açıklanacağını ifade etti.

May: Korkunç bir olay

İngiltere Başbakanı Theresa May, saldırıya ilişkin açıklama yaptı: "Korkunç bir olay. Düşüncelerim yaralılar, onların yakınları ve olay yerindeki acil yardım ekipleriyle birlikte."

May, polisin olayı "potansiyel terör saldırısı" olarak ele aldığını duyurdu.

Muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn de kendi seçim bölgesinde yaşanan olaydan ötürü şoke olduğunu, kalbinin olaydan etkilenenlerle birlikte olduğunu açıkladı.

Finsbury Park Camii’nin geçmişi

Londra’da özellikle Cezayir ve Pakistanlıların ve birçok Türkiyeli kişinin de kullandığı Finsbury Park Camii, bir dönemler cihatçı örgütlerin yuvalandığı bir camii olarak biliniyordu. Afganistan’da Rus ordusuna karşı, ABD tarafından kullanılan ve daha sonra İngiltere’ye geldikten sonra terörist ilan edilerek ABD’ye iade edilen Ebu Hamza’nın imam olduğu Fisbury Park Camii, daha önce de birçok defa ırkçıların saldırısına uğramıştı.

Polis de defalarca yaptığı operasyonlarda bu camide, cihatçı örgütleri öven belgeler ele geçirmiş ve birçok kişi hakkında da soruşturma açmıştı. Bir dönem imamlığını yapan ve ABD’nin desteğiyle Rus ordularına karşı savaşırken sağ kolunu kaybeden Ebu Hamza’nın korunağı durumundaki caminin, Mısır asıllı Hamza’nın ABD’ye iadesinin ardından cihatçı örgütler ile arasına mesafe koyduğu iddia ediliyordu.

Evrensel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler