Londra’da bıçaklı, Brüksel’de palalı saldırı: 4 yaralı

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Buckingham Sarayı önünde bir kişinin polislere bıçakla saldırdığı, olayda 2 polis memurunun yaralandığı bildirildi. Belçika'nın başkenti Brüksel'de ise sokaklarda devriye gezen iki askere palayla saldıran bir kişi vurularak öldürüldü.

Londra’da bıçaklı, Brüksel’de palalı saldırı: 4 yaralı

İngiliz polisi, başkent Londra'daki Buckingham Sarayı'nın önünde bıçaklı bir kişinin gözaltına alınırken iki polisi yaraladığını duyurdu. Polisten yapılan açıklamada, sarayın önündeki Mall Caddesi'nde yerel (TSİ) 22.35'te bir erkeğin, üzerinde bıçak bulundurmaktan dolayı polis memurları tarafından durdurulduğu belirtildi. İngiltere Metropolitan polisinin olay yerine intikal ettiği, iki polis memurunun saldırıdan hafif yaralanmayla kurtulduğu bildirildi.

Açıklamada, kişiyi gözaltına almak isteyen iki erkek polisin, bu sırada şüpheli tarafından kollarından hafif yaralandığı kaydedildi.

​Saldırının Brüksel'deki bıçaklı saldırıyla hemen hemen aynı saat içerisinde gerçekleşmesi dikkat çekti.

Şüpheli 'polise saldırı ve kasten yaralama' suçundan gözaltına alınırken, olayda başka yaralının bulunmadığı ve soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Brüksel'de askerlere palalı saldırı: 2 yaralı

Belçika'nın başkenti Brüksel'de sokaklarda devriye gezen iki askere palayla saldıran bir kişi vuruldu. Yapılan açıklamada, olay 'terör saldırısı' olarak tanımlanırken, yaralanan saldırganın öldüğü bildirildi. Olay, yerel saatle 20.20'de şehir merkezinde meydana geldi. Kamu yayın kuruluşu RTBF, 2 askeri palayla yaralayan saldırganın vurulduğunu bildirdi.

Belçika devlet televizyonu RTBF, saldırganın 30'lu yaşlarındaki bir Somalili erkek olduğunu ve saldırıdan önce 'Allahu Ekber' diye bağırdığını ileri sürdü.

İlerleyen dakikalarda konuya ilişkin yetkililerden yapılan açıklamada, saldırganın '30 yaşındaki bir erkek olduğu' belirtildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Brüksel Belediye Başkanı Philippe Close, 3 askerin hedef alındığını, bunlardan birinin hastaneye kaldırıldığını ifade etti. Federal Savcılık Sözcüsü Esther Natus ise yaptığı açıklamada, kimliğine ilişkin bilgi vermezken saldırganın öldüğünü doğruladı. Bir askerin de hafif şekilde yaralandığını söyleyen Natus, bir soru üzerine, "Olayı terör saldırısı olarak görüyoruz" dedi.

Başbakan Charles Michel de sosyal medya hesabından, "Askeri güçlerimiz için gereken tüm destek veriliyor. Güvenlik birimlerimiz teyakkuzda. Durumu yakından takip ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Sputnik

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler