Latifeciler ve Mart ayında düşen devrimciler Samandağ'da etkinliklerle anıldı

1995 yılında Samandağ'da katledilen Mehmet ve Yahya Latifeci, Kızıldere'de katledilen Mahir Çayan ve Onlar ile Mart ayında mücadelede toprağa düşen devrimcileri anmak için Samandağ'da anma etkinlikleri düzenlendi. 30 Mart günü Latifeciler'in mezarı başında bir anma töreni yapıldı. 31 Mart günü ise bir anma gecesi gerçekleştirildi.

Latifeciler ve Mart ayında düşen devrimciler Samandağ'da etkinliklerle anıldı

Latifeciler mezarları başında anıldı

Demokrasi Partisi (DEP) Samandağ İlçe Başkanı iken 1995 30 Mart'ında kontrgerilla güçleri tarafından katledilen sosyalist Mehmet Latifeci ile babası Yahya Latifeci Sutaşı Köyü'ndeki mezarları başında anıldı. Anmaya SYKP, HDP, Samandağ CHP İlçe Örgütü, Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği, Hatay İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Samandağ Eğitim-Sen temsilcileri ile bölge halkından çok sayıda insan katıldı.

Anma töreninde Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği adına Mahmut Baykuş, CHP Samandağ İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan, HDP adına Zeki Koç ve son olarak SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları birer konuşma yaptı. Anma marşlar ve şiirlerle son buldu.

Latifeciler ve Mart ayında düşen devrimciler Samandağ'da etkinliklerle anıldı

Kitlesel anma gecesi

31 Mart akşamı da SYKP Samandağ İlçe Örgütü "Kızıldere'den Samandağ'a" başlığıyla bir anma gecesi düzenledi. Belediye Yeni Çarşı salonunda yapılan ve yoğun katılım nedeniyle izdiham yaşanan gecede Grup Abdal, Kıvılcım Şiir Topluluğu, Grup Kayıp İzler ve Mesreh el Hırri sahne aldı. Anmada SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları bir konuşma yaptı. Tülay Hatimoğulları "Latifeciler, Mahirler ve tüm devrim şehitleri yolumuzu aydınlatıyor" dedi. Anma etkinliğinde, 16 Nisan Referandumuna yönelik güçlü bir Hayır vurgusu yapıldı.

Etkinliğe Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, CHP İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan, HDP İl yöneticileri, Samandağ Eğitim-Sen Başkanı Serap Aldıç Sakallı, Samandağ ÖVDER, Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği, Samandağ Kalkındırma Derneği, Samandağ Kadın Emeği Derneği, DİSK/Genel-İş ve Mücadele Birliği katıldı.

(Facebook mobilden giren ziyaretçilerimiz, sağ üstteki 'paylaş' sekmesinden 'Tarayıcıda Aç' seçeneğine tıklayarak videoyu izleyebilirler.)

Latifeciler ve Mart ayında düşen devrimciler Samandağ'da etkinliklerle anıldı

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler