Kürtler yeni bir ihanete karşı hazırlıklı olmalı

ÇEVİRİ: James Carden, Obama'nın YPG'yi yeni toprak kazanımlarına karşı uyardığını ve 27 Şubat 2016'da Başbakan Davutoglu'nun HDP'yi 'Ermeni çeteler.. gibi Rusya ile işbirliği yapmakla' suçladığını belirtiyor. Carden’e göre, Davutoğlu, böylece bir yandan 1915 Ermeni soykırımı için bahane yaratırken diğer yandan da Kürtleri ''sadık olmamakla' suçluyo

Kürtler yeni bir ihanete karşı hazırlıklı olmalı

Çeviri: James Carden

Çeviren: Erol Yeşilyurt

“Kürtlerin, 'Kürtlerin bir dostu yok' sloganı Irak ve Suriye'de IŞİD’e karşı savaşta oynadıkları oldukça önemli role rağmen önümüzdeki aylarda öne çıkabilir. Kürtlerin ve özellikle YPG'nin alanda en etkili güç olduğu,  hem Ankara ve hem Washigton’da gürültülere yol açan  toprak kazanımları elde ettiği genelde kabul görüyor. Mesaj görmezden gelinemeyecek kadar açıktır: Eğer Genova'da ki Suriye barış görüşmelerinde bir anlaşmaya varılırsa, Kürtler sadık dostları ABD ve Batı tarafından hemen ortada bırakılacaklar.

Bunun iki nedeni var: İlki, Washington, Güneydoğu Türkiye'de, Kürtlere karşı vahşice bir savaş sürdürürken Kuzey Suriye'de ki Kürt mevzilerini bombalayan  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan'a karşı utanç verici bir bağlılık gösteriyor. İkincisi, tekrar tekrar Kürtlerin Suriye'de Rusların kampanyasına yardımcı olduğunu vurguluyor. Günümüzün siyasi koşullarında, özellikle NATO ve Washington'un, başka suçlamaların yanı sıra,  Rusya'nın enformasyon ve ilticacıları, 'silah' olarak kullandığını iddia ettiği düşünülürse, Vladimir Putin’in Rusya'sıyla işbirliği, Batı koalisyonu için, Erdoğan'ın taleplerini kabul edip Kürtleri ortada bırakmaları için hazır bir bahane teşkil ediyor.”

Yazar, James Carden, Obama'nın YPG'yi yeni toprak kazanımlarına karşı uyardığını ve 27 Şubat 2016'da Başbakan Davutoglu'nun HDP'yi 'Ermeni çeteler.. gibi Rusya ile işbirliği yapmakla' suçladığını belirtiyor. Carden’e göre, Davutoğlu, böylece bir yandan 1915 Ermeni soykırımı için bahane yaratırken diğer yandan da Kürtleri ''sadık olmamakla' suçluyor.

‘’Kürtlerin gereksiz yere Türkiye'ye karşı kışkırtıcı eylemlere giriştiği suçlaması, gördüğümüz gibi, Kürtlerin Rusya ile işbirliği yaptığı suçlamasıyla birleştiriliyor. Guardian'da yayınlanan bir haberde, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın'ın ''YPG'ye karşı hava hareketinde bulunacakları'' ve bunun nedeninin ise, ''YPG'nin Rus komutanlarıyla görüşüp, koordinatlar vermeleri'' olduğunu söylediği belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Phillip Hammond'un parlementoda yaptığı bir konuşmada, aynı konuya değinip, Kürtlerle işbirliği konusunda rahat olmadıkları söylediğini belirten Carden,  Kürtlerin Rusya ile işbirliği dışında, savaş suçları işlemekle suçlandığına dikkat çekiyor.

Af Örgütü Ekim ayında yayınladığı raporu takiben  Ocak ayında başka bir rapor yayınlayıp, Kürdistan bölge  Hükümeti'ne (KBH) bağlı güçlerin IŞİD’ten kurtarılan bölgelerde Arap köylerini tümden tahrip etmekle ve etnik temizlik gerçekleştirmekle suçladı. Bu rapor milyonların yerlerinden edildiği bir coğrafya'da ''yüzden fazla şahidin'' ifadelerine dayanılarak hazırlanmıştı.

KBH'nin bu suçlamaları ciddiye alıp incelediğini belirten Carden, KBH’nin yayınladığı cevapta etnik temizlik suçlamasıyla karşılaşmalarına şaşırdıklarını, ''2014 yılından beri 600.000'den fazla Arabın Kürt bölgelerine sığındığını'' belirtti. KBH, Af Örgütü’nün  IŞİD'ın terk ettiği evlerde bıraktığı bombaları ve tahribatı da görmezden geldiği eleştirisinde bulundu.

‘’KBH'nin yanıtının medya tarafıdan görülmezden gelmesi oldukça anlamlı. Türkiye'nin Batı'da ki dostlarının tercih ettiği söylem son aylarda iyi bir şekilde dile getirildi ve pazarlandı. Bu bile,  başka işaretler arasında, Kürtlerin IŞİD’e karşı hayati öneme sahip mücadelelerine karşılık Washington'dan fazla bir şey beklememeleri gerektiğine dair iyi bir işarettir.’’

(Kaynak: http://www.thenation.com/article/the-kurds-should-prepare-themselves-for-yet-another-betrayal/  James W. Carden is a contributing writer at The Nation and the executive editor for the American Committee for East-West Accord's EastWestAccord.com.)

Etiketler: Kürtler, YPG, Rojava, Barzani, HDP

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler