Kürtaj Drone'u Kuzey İrlanda'da kürtaj yasası tartışılırken iki kadına kürtaj hapı taşıdı

Women on Waves'in "kürtaj drone'u", Kuzey irlanda'da kürtaj yasası tartışıldığı gün ülkedeki iki kadına medikal kürtaj hapı taşıdı. Kuzey İrlanda'da kürtaj sadece kadının hayati tehlikesi varsa yasal bir şekilde yapılabiliyor.

Kürtaj Drone'u Kuzey İrlanda'da kürtaj yasası tartışılırken iki kadına kürtaj hapı taşıdı

“Kürtaj gemisi” ile tanınan kadın örgütü Women on Waves’in medikal kürtaj hapları yüklediği drone’u dün Kuzey İrlanda’da Narrow Waters Castle yakınına indi. Drone’un inişini bekleyen iki kadın, medikal kürtaj haplarını aldı.

Bu sırada Women on Waves hapları daha çok kadına ulaştırabilmek için bir hız teknesi aldı.

Örgüt, “Kürtajı yasaklamak kadınların tekneyle, drone’la, postayla ya da internet yoluyla kürtaj haplarına erişmesini engelleyemeyecektir” dedi.

Kürtaj hapını alan Kuzey İrlandalı bir kadın “Gebe olup olmadığım bilgisi mahremiyet hakkımla korunuyor. Güvenli kürtaj hakkı da özel bir konu olmalı ancak kürtaj kriminalize edilerek politik bir konu haline getiriliyor” diye konuştu.

Kuzey İrlanda’da kürtaj yasağı

İrlanda’daki yasalara göre, kürtaj sadece kadının hayati tehlikesi bulunması halinde yasal bir şekilde yapılabiliyor.

Aralık ayında Kuzey İrlanda İnsan Hakları Komisyonu’nun başvurusu üzerine Yüksek Mahkeme, cinsel suçlar ve ölümcül fetüs anomalileri olması halinde kürtaj yasağının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’yle çeliştiğine karar vermişti. Kuzey İrlanda Başsavcısı John Larkin kararı temyiz etmişti.

Yüksek Mahkeme’nin kararı dün Belfast’ta Temyiz Mahkemesi’nde görüşüldü. Irish News’in haberine göre, duruşmanın sonunda yeni kürtaj düzenlemesinin ölümcül fetüs anomalilerini kapsayacak şekilde hazırlanmasına dair tavsiye notu düşüldü. Ancak karar cinsel suçlar sonucu gerçekleşen gebelikleri ve fetüsün zarar görmesi durumunu kapsamadı.

İrlanda’da yılda ortalama 4 bin kadının güvenli kürtaj için İngiltere’ye gittiği  tahmin ediliyor.

Medikal kürtaj nedir?

Medikal kürtaj/tıbbi düşük, Mifepriston ve Mifepriston adlı ilaçlarla gerçekleştiriliyor. Evde kullanılan bu ilaçlar kadın rahminin kasılmasını başlatarak, kadının doğal bir düşük yapmasını sağlıyor.

Finlandiya’da kürtajların yüzde 89’u tıbbi düşük yöntemiyle gerçekleştiriliyor. Bu oran Norveç’te yüzde 79, İskoçya’da yüzde 77, İsveç’te yüzde 75, Fransa’da yüzde 55, ABD’de yüzde 17.(bianet)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler