Kurkut cinayeti davası: Kurkut’u öldüren polis hala görevinin başında!

Diyarbakır Newrozu’nda Kemal Kurkut’u vuran ve müebbet hapis cezası ile yargılanan polis Y.Ş. hakkında açılan davanın ilk duruşması görülüyor. Sanık polis, savunmasında 3 ay boyunca açığa alındığı, şu anda görevde olduğunu söyledi.

Kurkut cinayeti davası: Kurkut’u öldüren polis hala görevinin başında!

Diyarbakır Newrozu’nun kutlandığı Newroz Parkı’na gelmek isterken üzeri yarı çıplak olmasına rağmen “canlı bomba şüphesi” iddiasıyla polisin açtığı ateşle vurularak öldürülen Kemal Kurkut davası başladı.

Kurkut’u öldüren polis Y.Ş. hakkında “olası kastla insan öldürme” suçundan müebbet hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması bugün Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Saat 10.00’da başlaması gereken duruşma, mahkeme başkanının dosyayı incelemesini sürdüreceği gerekçesiyle 13.30’a alınmıştı.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, sanık polis savunmasını yaptı. Bu sırada Kemal Kurkut’un annesi Secan Kurkut fenalaştığı için dışarı çıktı.

Kurkut’u vuran polis halen görevde

Sanık polis Y.Ş., Kemal Kurkut’a doğru 2 el ateş ettiğini beyan etti ve Kurkut’un ayağını hedef aldığını öne sürdü.

Ancak görüntü tutanağında, polisin beline doğru nişan aldığı dosyada mevcut.

Sanık polis 3 ay açıkta kaldığını ve göreve tekrar başladığını söyledi.

Polis Y.Ş., Kurkut’u vurduktan sonra Newroz alanındaki görevinin başına döndüğünü de ifade etti.

Duruşma öncesi

Duruşma öncesinde adliyenin çevresinde çok sayıda TOMA, akrep ve kirpi tipi zırhlı araç konuşlandırıldı.

Duruşmayı Kemal Kurkut’un Malatya’dan gelen ailesi, DTK Eşbaşkanı Bedran Öztürk, HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Dilek Öcalan, TJA’dan Ayla Akat Ata, HDP’li yöneticiler, çok sayıda kişi ve gazeteciler takip ediyor.

Anne Kurkut: Sanık polis en ağır şekilde cezalandırılmalı

Adliye önünde konuşan Kurkut’un annesi Secan Kurkut, “Ne istediler Kemal’imden” dedi ve sanık polisin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Kurkut’un ağabeyi Cihan Kurkut ise “Bu ülke çok acılar yaşadı. Ceylanlar, Berkinler, Kemaller ölmesin diye adalet peşindeyiz. Bugün bu Adliye’den adalet talep ediyoruz; ama bu talebimizin yerine geleceğine pek inanmıyoruz” dedi.

İlgili resim

Ne olmuştu?

Kemal Kurkut, 21 Mart 2017 tarihindeki Diyarbakır Newrozu’nun kutlandığı Newroz Parkı’na gelmek isterken üzeri yarı çıplak olmasına rağmen “canlı bomba şüphesi” iddiasıyla polisin açtığı ateşle vurularak öldürülmüştü.

Soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı iddianameyi cinayetin üzerinden 7 ay geçtikten sonra tamamlamış, iddianamede sanık polis Y.Ş.’nin “olası kastla adam öldürmek” suçundan müebbet hapis istemiyle yargılanması istenmişti.

Davanın iddianamesini kabul eden Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hazırladığı tensip zaptında, müebbet hapis ile yargılanacak polis Y.Ş. hakkında tutuklama kararı verilmemişti.

Gazete Karınca

Etiketler: Kemal Kurkut, dava, Polis

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler