Kürkçü: 'CHP'li vekiller de nöbete katılıyor'

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, partisinin başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne CHP İzmir milletvekilleri Murat Bakan ve Atilla Sertel'in de katılacaklarını söyledi. Kürkçü, “İzmir'in demokratik güçlerinin nöbeti bir an olsun bırakmamaları, bundan bir mücadele sürecinin örülmesi için istifade etmeleri gerekir" dedi.

Kürkçü: 'CHP'li vekiller de nöbete katılıyor'

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, partisinin başlattığı ve son ayağı İzmir'de yapılacak olan Vicdan ve Adalet Nöbeti'ne CHP İzmir Milletvekilleri Murat Bakan ve Atilla Sertel'in destek vereceklerini açıkladı. Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştirilecek olan nöbete katılacak  CHP'li vekiller Sertel ile Bakan, adalet, barış vurgusunun yapıldığı demokratik her eyleme katılmanın önemini dile getirdiler. 

‘Sivil itaatsizlik dalgasının ilk damlası olacak’

Kürkçü, “İzmir'in demokratik güçlerinin nöbeti bir an olsun bırakmamaları, bundan bir mücadele sürecinin örülmesi için istifade etmeleri gerekir. Diyarbakır, İstanbul ve Van’daki gözlemlerimi şöyle özetleyebilirim; HDP’den yana olup olmamanın ötesinde diktatörlüğe karşı olup olmama bu etkinlikle dayanışmanın en önemli ölçüsü. Siyaseten HDP’nin yanında yer almamış pek çok güç Vicdan ve Adalet Nöbeti ile dayanışmak için büyük bir arzu gösteriyor. Vicdan ve Adalet Nöbeti, CHP’nin Adalet yürüyüşünün kaldığı yerden hareketi ileri taşıyor. Sadece soyut olarak adalet talebini değil, somut adaletsizliklerin ortadan kaldırılmasını hedef alan bir kampanya ortaya koyuyor. Önümüzdeki dönemde yaygın, yoğun katılımlı bir sivil itaatsizlik dalgasının ilk damlasının bu nöbetler olacağını düşünüyorum. O yüzden İzmir nöbetini gerçekleştirmekte hem kararlı hem heyecanlıyız" dedi.

‘CHP’li vekiller de nöbette olacak’

CHP İzmir milletvekillerinin de her şeyden önce tutuklu bulunan İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun özgürlüğü için nöbette yer alması gerektiğini dile getiren Kürkçü, “CHP’li diğer vekiller rejimin kendilerini de cezaevine koyma ihtimalini ortadan kaldırmak için de dayanışma göstermeli" diye belirtti. CHP'li vekillerin Adalet Yürüyüşü kadar Vicdan ve Adalet Nöbeti'nin de demokrasi için çok önemli bir imkan olduğunu gözden kaçırmayacaklarının altını çizen Kürkçü, “Demokrasi için nöbetle dayanışmada olacaklar. Öyle olmaları gerekir. Tersi Adalet Yürüyüşü'nün ne için yapılmış olduğuna ilişkin pek çok soru işareti doğurur. CHP’li vekillerin buna fırsat vermeyeceklerinden eminim” dedi.

Demokrasi herkese lazım

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, kentteki sol ve sosyalist partilerden şimdiden büyük bir ilgi olduğunu dile getirerek, özellikle insan hakları anlamında işkencenin yoğun olduğu bir ülkede yeni bir devlet düzeni ile karşı karşıya olduklarını kaydetti. Daha önce CHP'nin ortaya koyduğu adalet nöbetinin önemli olduğunu vurgulayan Doğan, şöyle dedi: “Bu süreçte vicdanlara sesleniyoruz. CHP’lisi, sosyalisti, Kürdi, Alevisi diye bir şey yok. Toplumun en temel sorunları hak, hukuk, adalet ve demokrasi meselesidir. Demokrasi herkese lazım olur.”

‘Direnişimizi Gündoğdu’da taçlandıracağız’

Hazırlıkların son aşamaya geldiğini dile getiren Doğan, Gündoğdu Meydanı'nın demokratik kamuoyunun ve İzmir’in toplumsal pratiği için büyük bir önemi olduğunu belirtti. Doğan, “Direnişimizi Gündoğdu'da taçlandıracağız. Bizim umut bağladığımız halkımızdır. Biz onlarla dayanışma içerisinde olabiliriz. CHP her şeye rağmen kendisi ile hesaplaşamamaktadır. İdeolojinin etkisinden kurtulamamaktadır. Ama umut verici şeyler de var. CHP’nin, Türkiye demokrasi güçleri ve muhalefeti içerisinde yer almasını tabi isteriz. Bu duruşumuzun desteklenmesi gerekiyor. Çünkü bizim talebimiz Türkiye hakları için” ifadelerinde bulundu.

Herkes için adalet

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Adalet ihtiyacı ve talebi yalnızca CHP ve HDP’nin değil, tüm toplumun ihtiyacı” diyerek birlikte hareket etme çağrısında bulundu: “Sadece CHP ve HDP değil; ‘adalet’ talebini dillendiren, ‘adalet’ için bir adım atan hangi parti olursa olsun ‘adalet’ talebini birlikte yükseltmeli.”

Nöbete destek amaçlı ziyarette bulunacağının altını çizen Murat Bakan, “Herkes için Adalet” talebinde bulunduklarını ve adalet arayışında, talebinde bulunan demokratik her tür eyleme destek olunması gerektiğini vurguladı.

‘Adalete ihtiyacı olanlar bir arada durmalı’

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel ise, yapılan kamuoyu araştırmalarında sorulan “Türkiye’de adaletin olduğuna inanıyor musunuz?” sorusuna yüzde 85 oranında olumsuz yanıt verildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Siyasi parti bazında olayı değerlendirmemek gerekir. Adalet herkes için gereklidir. Siyasi parti adı altında değil ama Türkiye’de adalete ihtiyaç duyan her siyasi görüşten insanın bir arada olması mutlak gereklidir.”

Dihaber

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler