Kürkçü: Bütün diktatörler kendi sonuna yürür

HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni değerlendirdi. Kürkçü, "Tarih her zaman diktatörlükleri arkasında bırakır; bütün diktatörlükler kendi sonuna yürür. Yıkılmamış bir diktatörlük, siyasi ve şahsi ömrünü tamamlamamış bir diktatör tanımıyoruz, Erdoğan da bunlardan biri olacak; o günü hepimiz bekliyoruz” dedi.

Kürkçü: Bütün diktatörler kendi sonuna yürür

HDK Onursal Başkanı ve HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Tayyip Erdoğan rejiminin OHAL'siz yaşayamayacağına dikkat çekerek, "Tarih her zaman diktatörlükleri arkasında bırakır; bütün diktatörlükler kendi sonuna yürür. Yıkılmamış bir diktatörlük, siyasi ve şahsi ömrünü tamamlamamış bir diktatör tanımıyoruz, Tayyip Erdoğan da bunlardan biri olacak; o günü hepimiz bekliyoruz" dedi.

İstanbul’un ardından Van’a taşınan Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin önemini ANF’den Zeynep Kuray’a değerlendiren HDP Onursal Başkanı ve İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, art arda yapılan adalet eylemlerinin Türkiye’de büyük bir sivil itaatsizlik dalgasının habercisi olduğunu vurguladı.

Sivil itaatsizlik dalgası kapıda!

HDK Onursal Başkanı ve İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü hem CHP’nin gerçekleştirdiği Adalet Yürüyüşü’nün hem de HDP’nin başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbetleri’nin Türkiye’de büyük bir sivil itaatsizlik dalgasının habercisi olduğunu vurguladı. Referandum ile birlikte Türkiye’de çok geniş bir halk topluluğunun bu baskı rejimi altında yaşamaya razı olmadığını açıkça ifade ettiğini hatırlatan Kürkçü, “Halk hiçbir şekilde bu rejimle uzlaşmak istemediği gibi maceraya da girmek istemiyor. Rejimle göğüs göğüse bir muhabereden çok, rejimi kuşatıp mecalsiz bırakarak istediği gibi hareket edemez hale getirmek istiyor. HDP olarak hem halkın yaşadığı bu duyguya siyasi bir ifade kazandırmak, hem de meclis dışında toplumsal hareketlerle buluşmak amacıyla Vicdan ve Adalet Nöbetleri’ni başlattık” dedi.

‘Meclis adeta intihar ettiriliyor’

AKP eliyle Meclis’in işlevsiz hale getirildiğine, meclisin adeta intihar ettirildiğine işaret eden Kürkçü, bu anlamda sokakların halkın kendini esas ifade edeceği alanlara dönüştüğünü kaydetti. Halkın yaşadığı, dolaştığı, birbiriyle konuştuğu, kendisini ortaya koyduğu bu alanları protestolarının şekillendiği yerler haline getirmek gerektiğinin altını çizen Kürkçü, HDP’nin Amed’de start verip, İstanbul’dan Van’a taşıdığı Vicdan ve Adalet Nöbetleri’nin bu çabanın dışa vurumu olduğunu söyledi. Başlatılan nöbetlerin halk kesimlerinden, demokratik güçlerden ve siyasi partilerden büyük destek gördüğünü; devlet ablukasına rağmen insanların parklara geldiklerini aktaran Kürkçü, kişi başına 100 polisin düştüğü bir ortamda halkın HDP ile buluşmasının engellenemediğini vurguladı.

“Demek ki yaptığımız Vicdan ve Adalet çağrısında icabet edilebilecek bir potansiyel olduğunu halk da devlet de biliyor” diyen Kürkçü, devletin oluşturduğu bu barikatlarla esas olarak halkın kendi fikriyle buluşmasını engellemeye çalıştığını, ancak başarılı olamadığını kaydetti.

‘Tayyip Erdoğan rejimi OHAL’siz yaşayamaz’

Türkiye’nin bir suç rejimi tarafından yönetildiğini belirten Kürkçü, başkanlık rejimi ortaya atılmadan önce Bahçeli’nin, “Bu cumhurbaşkanı her gün suç işliyor, o yüzden gelin biz suçu kanun haline getirelim ki suç olmaktan çıksın” sözlerini hatırlatarak, bugün yaşananların özetinin tam da bu olduğunu söyledi.

Devletin kendi kolluk güçlerini kullanarak parlamentonun üçüncü partisinin faaliyetlerini açıkça engellediğini ve suç işlediğini vurgulayan Kürkçü şunları söyledi:

“Bu suçu ancak OHAL rejimi arkasına saklayabilirlerdi. Dolayısıyla Tayyip Erdoğan rejimi OHAL’siz yaşamayacağına dair çok açık işaretler veriyor. Bu OHAL rejiminde de demokrasi, adalet, katılımın beklenemeyeceği net olarak ortaya çıkıyor.”

Erdoğan’ın 16 Nisan’da referandumu kaybettiği gibi, getirmek istediği rejim konusunda da kaybedeceğini kaydeden Kürkçü, “Tarih her zaman diktatörlükleri arkasında bırakır; bütün diktatörlükler kendi sonuna yürür. Yıkılmamış bir diktatörlük, siyasi ve şahsi ömrünü tamamlamamış bir diktatör tanımıyoruz, Tayyip Erdoğan da bunlardan biri olacak; o günü hepimiz bekliyoruz” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler