Kudüs’te kamyonlu saldırı: 4 ölü 15 yaralı!

İsrail medyası, Kudüs şehrinin tarihi kısmında bir sürücünün, kamyonu yayaların üzerine sürerek saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu. Olayda, en az 4 kişinin hayatını kaybettiği, 15 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

Kudüs’te kamyonlu saldırı: 4 ölü 15 yaralı!

İsrail radyosuna konuşan bir polis sözcüsü, olayın terör saldırısını olduğunu söyledi.

Radyoya konuşan polis yetkilisi, ölenlerin 3’ünün kadın, 1’inin erkek olduğunu bildirdi. Polis, hayatını kaybedenlerin 20’li yaşlarda olduğunu da aktardı.

Bazı yerel haber siteleri, ölenlerin İsrail askeri olduğunu duyurdu.

Kamyonun şoförünün vurularak öldürüldüğü belirtildi.

İsrail Acil Servisi’ne ait ambulansların olay yerine sevk edildiği bildirildi.

Saldırının, kentin eski şehir bölgesine bakan popüler bir bölgede yaşandığı belirtiliyor.

Bölge tüm yönlerden trafiğe kapatıldı.

Birkaç hafta önce Almanya’nın başkenti Berlin’de benzer bir saldırı gerçekleşmişti. Bir kişi TIR’la Noel pazarına dalmış, olayda 12 kişi hayatını kaybetmişti.

Geçen yıl 14 Temmuz’da ise Fransa’nın Nice kentinde bir saldırgan, sahil şeridinde gezinen kalabalığın arasına kamyonla girmişti. Korkunç olayda 84 kişi feci şekilde can vermişti.

Netanyahu: Kudüs'teki kamyonlu saldırgan Filistinli bir IŞİD militanı

Netanyahu, saldırının önceden planlı ve detaylı bir saldırı olduğunu belirtirken bu kamyon saldırısının geçen sene Fransa ve Berlin'de yaşanan ve onlarca kişinin öldüğü kamyonlu saldırılar ile bağlantısı olduğunu değerlendirdiklerini belirtti.

'Saldırgan Filistinli ve IŞİD'çi'

Başbakan, "Saldırganın kimliğini ve yaşadığı yeri belirledik. Tüm göstergeler IŞİD'e işaret ediyor.  Filistin'de yaşadığı 'Cebel Mukeber' bölgesini de kordon altına aldık. Başka aksiyonlar da alıyoruz" ifadelerini kullandı.

'Berlin saldırısından etkilenmiş olabilir'

Kudüs'ün yetkili emniyet amirlerinden Roni Alsheich ise saldırganın geçen aralık ayında Berlin'de düzenlenen ve 12 kişinin öldüğü kamyonlu saldırıdan etkilenmiş olabileceğini belirtti. Alsheich, "Tabiki herkesin beyninin içini okuyamayız ama saldırının yapılış tarzı Berlin'deki saldırıyı büyük oranda anımsatıyor. Ondan etkilendiğini düşünüyoruz" dedi. Saldırıda 4 İsrail askerinin öldüğü belirtildi.

Hamas: Kahramanca bir direniş hareketiydi


Öte yandan Hamas, saldırıyı üstlenmedi ancak "İsrail'in işgal politikasına karşı yapılmış kahramanca bir direniş hareketiydi" ifadelerini kullandı. Son 15 aydır bıçak, silah ya da arabayla İsraillilere düzenlenen saldırıların sayısında yükseliş yaşandı. AFP haber ajansına göre Ekim 2015'ten beri şiddet eylemlerinde 247 Filistinli, 40 İsrailli, iki Amerikalı, bir Ürdünlü, bir Eritreli ve bir Sudan vatandaşı hayatını kaybetti. İsrailli yetkililer, hayatını kaybeden çoğu Filistinlinin silah, bıçak taşıdığını ya da arabayla saldırı eylemine giriştiğini söylüyor.


 

 

Etiketler: IŞİD, İsrail, Hamas

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler