Küba’da Cilt Kanseri İçin Tedavi Geliştirildi

Küba’nın cilt kanserinin tedavisine yönelik yeni bir ilaç geliştirdiği ifade ediliyor. Heberferon adı verilen ilacın 20 yıllık araştırmalar ile klinik testler sonucu geliştirildiği kaydediliyor.

Küba’da Cilt Kanseri İçin Tedavi Geliştirildi

Küba tıbbi araştırma ve sağlık alanlarında dünya lideri olarak çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan ve Heberferon adı verilen ilacın ise cilt kanseri tedavisine yönelik olduğu ve 20 yıllık araştırmalar ile klinik testler sonucu geliştirildiği kaydediliyor.

CIGB kısaltmasıyla bilinen, Havana merkezli Genetik Mühendislik ve Biyoteknoloji Merkezi’nde yapılan sunumda Kübalı biyologlar ilacı tanıtırken, ilacın İnterferon Alfa ile İnterferon Gamma’nın kombinasyonuyla elde edilmiş emsalsiz bir örnek olduğu ifade ediliyor.

Patojenlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, virüs, bakteri, parazir ve türmör hücreleri gibi yapılara ev sahipliği yapan hücreler, bu oluşumlara tepki olarak interferon adı verilen bir grup protein üretiyor.

 Heberferon ise cilt kanseriyle baş etmek için enjekte edilen bir ilaç. Ancak Heberferon’un melanomun tedavisinde başarılı olmadığı ve bu hastalığın en tehlikeli ve işgalci kanser tipi olduğu biliniyor. Heberferon’un ameliyat sonrası yaraları tedavi ettiği de belirtiliyor.

Küba, şimdiden 10 binden daha fazla Heberferon örneği üretmiş durumda. Uzmanlar ise adada, üretimde olan ilaçlar arasında Heberferon’u da kullanmaya hazırlanıyor.

 Küba,sağlık alanında dünya çapında birinci olarak geliyor. ABD’nin adaya yönelik yaptırımları ve ekonomik engellerine rağmen, adanın teknolojiye erişiminin bu şekilde kısıtlanması, Küba’nın tıp alanındaki gelişmelerini engellemeyi başaramıyor.

Kaynak: Direnişteyiz

Etiketler: Küba, cilt kanseri, tedavi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler