Kozlu maden cinayetinin 25. yıl dönümü: Değişen hiçbir şey yok!

263 maden işçisinin hayatını kaybettiği Kozlu’daki grizu faciasından 25 yıl sonra değişen hiçbir şey yok.

Kozlu maden cinayetinin 25. yıl dönümü: Değişen hiçbir şey yok!

3 Mart 1992’de Zonguldak’ın Kozlu ilçesindeki taş kömürü maden ocağında tarihin en büyük iş cinayetlerinden biri, saat 19.45 – 20.00 arasındaki zincirleme grizu patlamaları sonucu meydana geldi. 263 işçi patlama sebebiyle yaşamını yitirdi. 

Patlama sonrası çıkış yollarının göçükle kapanması ve ocakta çıkan yangınlar sebebiyle ocağın yüzey açıklıkları kapatılmıştı, bu sebeple facianın oluşma nedeni tam olarak açıklığa kavuşmadı. 

Ocak 26 Mart 1992 günü tekrar açılmış ise de, yangının kızışması üzerine bir kere daha kapatıldı.

Kurtulabilen işçilerden biri cinayeti şöyle anlatıyordu:

“Grizu patlaması sırasında aniden ortaya çıkan mavi, yeşil ve kırmızı alev topu bizi savurdu. Başımdaki baretimi bile eriten alev, yüzümü ve ellerimi yakarak, birçok işçiyi de yaraladı. Her tarafta yankılanan çığlık seslerinden felaketin büyüklüğünü anladığımda lambamı yakmaya korktum. Ocak içinde sürünüp yerüstüne çıkmayı başardım. Madende kaldığım 3 saatte, rastladığım yaralıların yerlerini ekiplere bildirerek işçilerin sağ kurtarılmasına da yardımcı oldum. Arkadaşlarımın cesetleri arasında ilerleyerek kurtulduğum faciayı, psikolojik tedavi görmeme rağmen asla unutamadım. Yüzlerce arkadaşımızı çok kısa sürede yitirdik. O günler aklıma geldikçe yaşadığım acıyı asla anlatamam.”

Sonrasında yaşananlar ise işçilerin hayatlarına ne kadar değer verildiğini gösterir nitelikte: “Yaklaşık bir yıl süresince psikolojik tedavi görmemin ardından çalıştığım kurum'da yerüstünde görevlendirildim. Uzun yıllar sürekli kâbuslar görerek adeta uyku uyuyamadım. Ancak, yaşadığımız ıstıraplara karşın hiçbir zaman kurumdan beklediğimiz desteği alamadık. Faciadan 9 yıl sonra istem dışı emekli edilerek kurum ile ilişiğimiz kesildi. Dünyanın en zor mesleğini yapan madenciler, umarım bir daha bizim yaşadıklarımızla karşılaşmazlar.”

Değişen birşey yok!

Sendikalar ve STK'ler iş cinayetlerinin önlenmesi konusunda acil çağrılarda bulunsalar da 13 Mayıs 2014'te Manisa Soma'da kömür madeninde çıkan yangında 301 madencinin yaşamını yitirmesi ve daha nice iş cinayeti hükümet ve işverenin iş cinayetlerinin önüne geçmek için önlem almadığı veya herhangi bir yaptırımda bulunmadığını kanıtlar nitelikte.

Kozlu katliamı ve 22 yıl sonra Soma halkına Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Yusuf Yerkel tarafından atılan tekme, bütün iş cinayetleri gibi toplumsal hafızada yerini koruyor. 

kozlu faciası ile ilgili görsel sonucu

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler