'Köprüden önce SONÇIKIŞ’tayız, kampüslerden sokaklara 'Hayır'ı büyüteceğiz!'

Öğrenci İnisiyatifi Merkez Koordinasyonu, son günlerde yaşanan anayasa krizi ve AKP - MHP oylarıyla kabul edilen referandum kararı üzerine bir basın açıklaması gerçekleştirdi

'Köprüden önce SONÇIKIŞ’tayız, kampüslerden sokaklara 'Hayır'ı büyüteceğiz!'

Öğrenci İnisiyatifi Merkez Koordinasyonu, son günlerde yaşanan anayasa krizi ve AKP - MHP oylarıyla kabul edilen referandum kararı üzerine bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Referandumdan iktidar lehine çıkacak her türlü sonucun, daha çok sorun ve yıkım getiriceğine değinilen açıklamada, referandum ve başkanlığın dayatma ile getirildiğini söyleyen Öğrenci İnisiyatifi üyeleri, bu dayatmayı kabul etmediklerini ve bulundukları her alanda 'HAYIR'ı büyüteceklerini ifade ettiler.

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

 

Basına ve Kamuoyuna;

Her şey ortada dostlar! Sizlere uzun uzun durumdan bahsetmeye gerek görmüyoruz, sizler zaten her gün bu kirletilmiş, nefes alınamaz hale getirilmiş ve ölümün kol gezdiği bir uçurumun kenarında asılı kalmış ülkemizin halini çok iyi bilmektesiniz. Nerede, nasıl, ne zaman, neden ve kim tarafından bu hale getirildiğini biliyoruz, biliyorsunuz. Her patlayan bombayla insanlığımız parça parça oluyor. Öfkemiz katlanıyor ve yaramız daha çok kanıyor. Ortaçağın karanlığını, 1930’ların ve 1940’ların vahşetini, tarihten hiç ders almamış egemenler bizlere yeniden yaşatmaya çalışıyor. Egemenlerin kanlı tarihlerine bir yenisini daha ekliyor ve akan kan ne yazık ki yine bizlerin kanı oluyor. Saray’ın gözünde ne ekonomik kriz altında ezilecek olan emekçiler ne de savaşlarda ölen gençler, siviller ve çocuklar hiç biri Başkanlık kadar önemli değildir. Önemli olan tek şey mutlak iktidardır ve bunun için her şey mubahtır.

Tek adamlığa direneceğiz!

Günlerdir en çok tartışılan ama hakkında en az bilgi sahibi olunan konu meclisteki anayasa görüşmeleri. Adına anayasa değişikliği denilse de asıl yapılmak istenen şey tüm ülke yönetimini “TEK ADAM’a” devretmektir. OHAL ilanından ve milletvekillerin tutuklanmasından sonra işletilmez hale gelen meclis, anayasa maddelerini tartışılmasından çok kavgalarla gündeme geldi. Böyle bir meclisten çıkan anayasanın toplumsal uzlaşıyı sağlamayacağı çok açıktır. Buna rağmen parlamentodan AKP ve MHP’nin oyları ile anayasanın oylanacağı referandum kararı çıktı. Olağanüstü halle yönetilen, eşbaşkanların ve milletvekillerinin tutuklu olduğu, akademinin ve üniversitenin özerkliğinden söz edilemediği, muhalif medyanın zorla susturulduğu, gazetecilerin hapiste olduğu, en basit sosyal medya paylaşımına cezalar kesildiği ve işçilerin ekmek mücadelesinin bile “güvenlik” gerekçesi ile yasaklandığı şu günlerde nasıl bir referandumdan söz edilebilir. AKP/Saray halkı kutuplaştırarak referandumdan evet çıkarmaya çalışacaktır. Ama bu kutuplaştırmanın toplum için çok ağır sonuçları olacaktır.

Köprüden önce #SONÇIKIŞ’tayız, kampüslerden sokaklara 'Hayır'ı büyüteceğiz!

Referandumdan iktidar lehine çıkacak her sonuç ülkemiz için felaket olacaktır. Referandumdan çıkacak evet daha önce yapılan tüm katliamların üstünü örtecek ve ardı arkası kesilmeyecek yeni katliamlar getirecektir. Başkanlık ne ekonomiyi düzeltecek nede ülkenin herhangi bir sorununu çözecektir. Daha çok sorun ve yıkım getirecektir. Başkanlık sistemi 14 yıldır yapılan tüm yolsuzluk ve hukuksuzlukların yasallaştırılmasıdır. Bizler Gezi’de olduğu gibi 7 Haziranda olduğu gibi Saraydakinin hevesini kursağında bırakacağız! Referandum ve başkanlık dayatma ile önümüze getirilmiştir, bizler üniversite öğrencileri olarak bu dayatmayı kabul etmiyoruz. Bulunduğumuz her alanda HAYIR’ı büyüteceğiz!

Öğrenci İnisiyatifi Merkez Koordinasyonu

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler