Komünist Başkan Maçoğlu'ndan, ihraç edilen Eğitim Sen'lilere arıcılık ve inek desteği

Dersim'in Ovacık ilçesinin komünist belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, KHK ile ihraç edilen Eğitim-Sen’li öğretmenlere inek ve arıcılık desteği verdiklerini dile getirdi.

Komünist Başkan Maçoğlu'ndan, ihraç edilen Eğitim Sen'lilere arıcılık ve inek desteği

Dersim’in Ovacık ilçesini ziyaret edern Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, Komünist başkan Fatih Mehmet Maçoğlu ile görüştü. Öztürk’ün değerlendirmesi şu şekilde:

“Tunceli’ye giden, 40 gözeden su akan Ovacık’ı görmeden ayrılmaz. Gittikleri zaman da oradaki yönetim anlayışı karşısında şaşırır. Çünkü, Ovacık’ın komünist bir belediye başkanı var. 59 yaşındaki Fatih Mehmet Maçoğlu, Türkiye Komünist Partisi’nden seçime girdi, oyların yüzde 36’sını alıp başkan oldu…

‘İlgi büyük’

Belediyeye girdiğinizde gözünüze ilk dev kütüphane çarpıyor. Başkan, kültürevi ve okullara da belediye öncülüğünde 10 bin kitap sağladı. Öncelikle devlete ait arazileri üretime açtı. Ovacık Belediyesi’nin ürünlerine büyük ilgi var. Başkan Maçoğlu, “İlgi büyük. Hepsi doğal ürünler. Kooperatif kurduk. Bunlar belediye Web sitesinden duyuruluyor. Siparişleri karşılamaya çalışıyoruz. Bizi desteklemek için alıyorlar. Ürünleri çok ucuza veriyoruz. Geçen yıl 100 ton fasulye, 30 ton barbunya, 7 ton bal ürettik” diyor.

‘Suyun tonu 50 kuruş’

Temel ihtiyaçlar için farklı bir politika uyguluyor. Örneğin su en ucuz şekilde ücretlendiriliyor. Suyun tonu 50 kuruş. Belediye otobüsleri 3 mahallede ücretsiz. Yoksul çocuklara burs veriliyor. Üretime dayalı olarak fakirlere gıda desteği veriliyor. Nohut, fasulye, barbunya, bal üretiliyor. Oluşturulan komisyon gelir-giderler hakkında halkı bilgilendiriyor. Belediyeye bağlı olmamasına rağmen köylerin temel ihtiyaçlarına da destek veriliyor.

‘İhraç edilen Eğitim-Sen’li öğretmenlere destek’

Meslekten ihraç edilen Eğitim-Sen’li öğretmenlere belediye inek ve arıcılık desteği veriyor. Ovacık’ın 51 köyü var, nüfusu da 3.800. Köy nüfusunun büyük bir kısmı dışarıda. Eğitimci-yazar Zeki Sarıhan da komünist başkanı ziyaret ediyor ona, “Sizi büyük kentlerden davet edip Komünist Belediyeciliği anlatmanızı isteyen oldu mu?” diye soruyor. Büyük kentlerde ve yurt dışında çok sayıda konferans verdiğini belirtiyor. Kaymakamlığa da pek işi düşmediği için sorun yaşamadığını belirtiyor ve şunları ekliyor: “Herkes görevini usulünce yapıyor. Açık bir baskı görmüyoruz. Yalnız bu yılki festivale izin verilmedi. Daha doğrusu biz binlerce kişinin katılacağı bir haftalık bir kültür festivali planladık. Hükümet ise yalnız bir gün o da kapalı bir mekânda yapabileceğimizi söyledi. O kadar insanı hangi kapalı alana sığdıralım? Biz de iptal etmek zorunda kaldık.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler