Kocaeli’nde öğrencilere zorla ‘Evet’ propagandası: Çalıştay denildi, AKP etkinliği çıktı

Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan ve Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan önceki gün liselere yazı göndererek bir çalıştay için her okuldan 50 öğrenci talep etti. Çalıştaya katılan öğrenciler AKP’nin ‘Evet’ propagandasıyla karşılaştı.

Kocaeli’nde öğrencilere zorla ‘Evet’ propagandası: Çalıştay denildi, AKP etkinliği çıktı

Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan ve Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan önceki gün liselere yazı göndererek bir çalıştay için her okuldan 50 öğrenci talep etti. Çalıştaya katılan öğrenciler AKP’nin ‘Evet’ propagandasıyla karşılaştı.

16 Nisan’da gerçekleştirilecek referandumda ‘Evet’ oylarının çoğunlukta olmasını ve ülkenin başkanlık sistemiyle yönetilmesini isteyen AKP’liler seçmeni dört bir yandan ablukaya aldı. Propaganda da sınır tanımayan parti mensupları oy verme hakkı bulunmayan 13-14 yaşındaki çocuklara bile reklam yapmak için çabalıyor. Geçtiğimiz günlerde Kocaeli’nin Gebze bölgesinde özel bir okulda, ders saatinde öğrencilere Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman aracılığıyla başkanlık sistemi propagandası yapan AKP’de bu defa adres Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi oldu. AKP’liler salonda dört bir yanı ‘Evet’ yazılı eşantiyon ürünleriyle donattı.

Koltuklarda ‘evet’ poşetleri

OdaTv'den Uğur Enç'in haberine göre; Kocaeli milletvekili İlyas Şeker, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, AKP Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba ve AKP İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman’ın katıldığı programda kültür merkezinin bütün koltuklarında ‘Evet’ yazılı poşetler ve kapı önünde AKP’ye ait anons aracı bulunuyordu. Kürsüye çıkan konuşmacılar başkanlık sistemini seçme ve seçilme hakkı olmayan, 18 yaşın altındaki çocuklara ballandıra ballandıra anlattı. Siyaset yapmak, siyasi konuşmaları dinlemek, sistem değişiklikleriyle kafalarının bulanmasını beklemek yerine derslerine çalışması ve ülkenin geleceğini aydınlatması gereken gençlere yaklaşık 2 saat boyunca propaganda yapan AKP’lilere kimse ses çıkarmadı.

CHP’li üyeden tepki

İktidarın gücüyle dilediği gibi hareket eden AKP’li yöneticilere tek tepki Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Dilek Tan’dan geldi. Tan, “Yücel Boru Fen Lisesi öğrencilerine seminer adı altında Evet propagandası yapan başta belediye başkanı ve milletvekillerini şiddetle kınıyorum... Milli eğitim müdürünü kaymakamı göreve davet ediyorum... O öğrencilerin aileleri seminer için izin verdi... Siz siyaset oyunlarınıza alet edin diye göndermedi” ifadelerini kullandı. Kendi isteğiyle salonda bulunmayan lise öğrencilerinin Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan ve Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan’ın talebi üzerine salonda toplandığı öğrenildi.

Resmi yazıyla davet

Gebze’de bulunan bütün liselere resmi yazı yazarak 50’şer öğrenci talep eden Arslan ve Doğan’ın çağrısına hemen hemen her okul uydu. Öğrencilere 2 saat boyunca ‘Evet’ propagandasının yapıldığı programla ilgili konuşan bir okul yetkilisi, “Programa en az öğrenci gönderen okul Yücel Boru Fen Lisesi oldu. Bu liseden sadece 26 öğrenci programa gitti. 480 öğrenci ise ortak sınav için okuldaydı. Okul yetkilileri Kaymakamlıktan ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yazı geldiği için öğrenci göndermek zorundaydı. Zira bu programda ‘Evet’ propagandası yapılacağını kimse bilmiyordu. Resmi yazılarda ‘çalıştay’ yazıyordu” dedi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler