Kocaeli'de Yıldız Sunta işçileri grevde

Kocaeli Köseköy'de bulunan Yıldız Sunta fabrikasında çalışan 436 işçi greve çıktı.

Kocaeli'de Yıldız Sunta işçileri grevde

Ocak ayından bu yana 57 maddelik toplu sözleşme üzerinde görüşmeler sürdüren Türk-İş'e bağlı Ağaç-İş üyesi işçiler, maaş zammı ve mesai ücretleri konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine greve çıktı. Sendika’nın yüzde 30'luk zammına karşı patronun önce yüzde 8,53 enflasyon oranını teklif ettiği, daha sonra bu rakamı yüzde 12'ye çektiği belirtildi.

436 işçinin çalıştığı fabrikada ortalama 1750 TL civarında giydirilmiş maaş alan işçilerin aldığı grev kararına ilişkin şirket yönetiminden de bir açıklama geldi. Açıklamada küresel kriz koşullarını öne süren yönetim, "İşçilerimizin aldıkları maaşlar zam yapılan işçilerin maaşlarından bile yüksek olmasına rağmen, herkes enflasyon oranında zam yaparken biz enflasyonun üzerinden zam önerdik" diyerek grevin altını boşaltmaya çalıştı.

Artık patron fedakarlık yapsın!

Ağaç İş Sendikası Genel Sekreteri Gökhan Kibar ise, “2010 yılından beri fedakarlık gösterdik, şimdi işverenin fedakarlık göstermesini istiyoruz” dedi.

Gökhan Kibar, işçilerin fabrikanın 21 yıldır ayakta durması için özveriyle çalıştığını belirterek şunları söyledi: “Bu nedenle 3 dönemdir, yani 2010 yılından beri ülkenin ekonomik şartlarını düşünerek hem işçiyi hem fabrikayı üzmeyecek zam oranları aldık. Gerçekten büyük fedakarlık gösterdik. Ancak bu kez fabrikanın fedakarlık göstermesini istiyoruz. Aynı iş kolunda çalışan Yıldız Entegre’de de yüzde 30 isteyip yaklaşık yüzde 19’da anlaştık. Maalesef Yıldız Sunta yoksulluk sınırını düşünmeden yalnızca enflasyon oranında zam yapıyor.”

İşçilerin talepleri neler?

Sendikalı 436 işçinin bulunduğu fabrikada, ortalama 1750 TL civarında olan ücretlere yüzde 30, mesai zammı olarak da yüzde 50 çıkmasını isteyen Ağaç-İş Sendikası dini bayramlar için 1’e 4 oranında zam talep etti. Toplam 57 maddenin bu 2 maddesinde anlaşamayınca da greve çıkıldı.

(ETHA ve İleriHaber)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler