Kocaeli Üniversitesi öğrencileri KHK'ya karşı çıktı: Gençlik üniversiteye sahip çıkıyor

Kocaeli Üniversitesi’nde de yaşanan akademisyen kıyımına gençlik örgütlerinden tepki geldi. Bugün Kocaeli Eğitim-Sen şubesinde ortak bir açıklama yapan KOÜ Öğrencileri “Gençlik üniversiteye sahip çıkıyor” dedi.

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri KHK'ya karşı çıktı: Gençlik üniversiteye sahip çıkıyor

1 Eylül’de çıkan Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile  görevinden uzaklaştırılan akademisyenlerin içerisine Eğitim-Sen üyelerinin, Barış için Akademisyenlerin ve cemaatçilerle alakası olmayanların da dahil edilmesi üniversite kamuoyunda tepkilerle karşılanmaya devam ediyor.

Düzenlenen basın toplantısında okunan açıklama şöyle;

OHAL ile birlikte AKP hükümeti "cemaatitemizlioruz" lafının ardına sığınarak muhalif kesimlere yönelik saldırılarını kat be kat arttırdı. 1 Eylül gecesi çıkarılan KHK ile darbeci cemaatin kadroları akademiden tasfiye edilirken başta Barış için Akademisyenler inisiyyatifinin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisinde imzası bulunanlar olmak üzere cemaatler uzaktan yakından alakası olmayan  pek çok aydın hocamız mesleğinden ihraç edildi. OHAL Saray'ın elinde barış, demokrasi ve özgürlük için mücadele edenlere yönelik bir araç olmaya devam ediyor. 

Özellikle Kocaeli Üniversitesi bize bunu net bir şekilde gösteriyor. İhraç edilen 39 akademisyenden 20'sinin Barış için Akademisyenler inisiyatifinin bir parçası veya KESK üyesi olması tabloyu bir kez daha gözler önüne seriyor. 

Bizler biliyoruz ki hocalarımızın ihraç edilmelerinin asıl sebebi iktidara biat etmemeleri, yandaş olmamaları ve bilimden başka bir otorite tanımadan barışın, demokrasinin ve özgürlüğün yanında taraf olmalarıdır. Bilimsel araştırmalarını hükümetin ve serayenin rant ve sömürü politikalarına karşı kullanmış olmalarıdır. 

Hükümet akademisyenlerimizi ihraç ederek bilimi de kontrolü altına alabileceğini düşünüyor. Tarih boyunca nice iktidarların baskılarının, operasyonlarının, tasfiyelerinin ve her türlü saldırısının savuşturulduğunu ve bilimsel aklın galip geldiğini hiçe sayarak.

Üniversiteler tarihsel olarak bağrından çıkarabildiği ileri fikirlerle yeni olanı kurmaya ve eskiyiyıkmaya muktedir olan, bilimin ve sanatın ocağı, geçmişin ve geleceğin en çok tartışıldığı, en çok sorgulandığı, tarihin akışını değiştiren hareketleri doğurmuş ve bu hareketlere de her an gebedir. Bu sebeple üniversitelerimizi KHK'larla, işten atmalarla zapt etmeye, buraları kendi ideolojilerini yayan, sermaye yararına çalışan kurumlarolmaya mahkum etmeye çalışıyorlar.

Bilime, barışa düşman, demokrasiye ve özgürlüğe düşman Saray'a ve AKP'ye karşı, insanlığın bu değerlerini sonuna kadar savunuyoruz.
Baskılar karşısında üniversitelerimizi yeniden yaratacağız.
Bilimsel bilginin üretiminin sınırlandırılmasını, yasaklarla ket vurulmasını ve iktidar odaklı yönlendirilmesini sonlandırmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Saray'ın ve AKP'nin üniversiteye dair tahrip ettiği, içini boşaltmaya çalıştığı blimi, sanatı, barışı, demokrasiyi ve özgürlüğü üniversitelerde yeniden yaratacağız. 

Bütün gerici saldırılar karşısında bilime sarılıyor, bilimi savunuyor ve üniversitelerde bilim dışında otorite tanımıyoruz. Ne onurlu akademisyenlerin FETÖ masallarıyla ihraç edilmesine ne de üniversitelerimize yönelen gerici-piyasacı saldırılara sessiz kalıyoruz. 

Üniversitelerin toplumu aydınlatmak, bilimsel bilgi üretiminin halk yararına kullanılacağı mekanizmalar yaratmak, demokratik ve özerk bir yapıda olmak gibi tarihsel rollerini yeniden yaratmak için gençlik olarak üniversiteye sahip çıkıyoruz.

Hocalarımız yeniden işlerine dönene kadar, demokratik ve bilimsel üniversitelerimizi yaratana kadar mücadelemiz sürecek.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler