Kılıçdaroğlu’ndan 'yeni devlet' tepkisi: Oğan'a bu cesareti Erdoğan verdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yeni bir devlet kuruyoruz, bunun da kurucusu Recep Tayyip Erdoğan’dır” diyen AKP’li Ayhan Oğan’a sert tepki göstererek, Oğan’a bu cesareti Erdoğan’ın verdiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’ndan 'yeni devlet' tepkisi: Oğan'a bu cesareti Erdoğan verdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski AKP MKYK üyesi Ayhan Ogan'ın 'Yeni devlet kuruluyor, kurucusu da Sayın Erdoğan'dır' sözlerine tepki göstererek, "Densiz bir kişi, ahlaksız bir kişi, tarihine saygı duymayan bir kişi. Kabahat onda değil, ona söyletende kabahat. Partisinin genel başkanı bir konuşsun bakalım, ne diyor o? Buna, bu cesareti sen verdin. Kendi tarihine ihanet eden bir kişi düşünün ve ihanet eden kişinin hala korunduğunu düşünün. Cumhuriyetten intikam almak istiyorlar. Atatürk'ten intikam almak istiyorlar" dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin belediye başkanlarıyla Ankara'da bir araya geldi. Belediye Başkanları Toplantısı'nın açılışında hitap eden Kılıçdaroğlu, 'Adalet Yürüyüşü'nün ardından ikinci bir adım daha atarak, Çanakkale'de 'Adalet Kurultayı' toplayacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, "'Adalet Yürüyüşü'nde sadece yürüdük. Toplumun her kesimini davet ederek, bizim gibi düşünmeyenlerin düşüncelerine de değer ve önem vererek, onları da davet edeceğiz. Bu memlekete huzuru, adaleti getireceğiz. Bunun başka çaresi yok. Siyasi kavgalardan bu millet bıktı. Yeter artık, biraz da bu insanlar düşünsünler. Nasıl yürüyüşe toplumun her kesiminden insanlar geldiyse Çanakkale'deki 'Adalet Kurultayı'na da toplumun her kesiminden insanlar gelecek. Adaletli bir düzenin fikri alt yapısı orada oluşacak ve bunu da yine sadece Türkiye'ye değil, bütün dünyaya duyuracağız" diye konuştu. 


"Büyükerşen'e ve Kocaoğlu'na karşı F tipi yapılanmanın yaptığı baskınlar sonuçsuz kaldı''

Darbe girişimi öncesi 'F tipi yapılanma'dan şikayet ettiklerini hatırlatan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 

"'F tipi yapılanma'nın yereldeki hedefi CHP'li belediyelerdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Belediyesi buralara baskılar yapıldı. Baskınlar yapıldı. İnsanlar gözaltına alındı. Hesaplarına el konuldu. Sandılar ki bir şeyler bulacağız, diye. O baskınları yapanlar, 'F tipi' yapılardı ve onların arkasında da bugünkü iktidar duruyordu. Diyorum ya Allah büyüktür. Gün değişti, devran döndü. O aramayı yapanların tamamı şu anda hapisteler; ama bizim belediye başkanlarımızın alnı açık, başı dik. Onların veremeyeceği hiçbir hesap yoktur. O açıdan Yılmaz Büyükerşen'e ve Aziz Kocaoğlu'na karşı 'F tipi yapılanma'nın yaptığı baskınlar sonuçsuz kalmıştır. Sonuçsuz kalmaya da zaten mahkumdur. Kenti ranta, rantiyeye teslim etmedi belediyelerimiz; ama merkezden, Ankara'dan bazı rantiyelere izin verildi. İzin verenler, mafya bozuntuları kalktılar; belediye başkanlarımıza saldırdılar. Halk, belediye başkanlarımıza sahip çıktı, mafyaya değil. Rantla içli dışlı olanların, rantiyeye kendini teslim edenlerin önünde böyle bir saldırı yoktur; ama mafyayla mücadele edenlerin, rantiyeyle mücadele edenlerin önünde her zaman bu tür riskler vardır. Bu risklerin önünde de CHP'li belediye başkanları vardır"

'Ayhan Oğan tepkisi: Kabahat onda değil, ona söyletende kabahat'

Eski AKP MKYK üyesi Ogan'ın 'Yeni devlet kuruluyor, kurucusu da Sayın Erdoğan'dır' sözlerine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Densiz bir kişi, ahlaksız bir kişi, tarihine saygı duymayan bir kişi. Siz, bir devletin nasıl kurulduğunu biliyor musunuz? Türkiye Cumhuriyeti Devletinin nasıl kurulduğunu biliyor musunuz? Türkiye Cumhuriyeti Devleti, saraylarda mı kuruldu? Türkiye Cumhuriyeti Devleti, zengin sofralarında mı kuruldu? Türkiye Cumhuriyeti Devleti, birilerinin önüne diz çökülerek mi kuruldu? Türkiye Cumhuriyeti Devleti, acıyla kanla gözyaşıyla kuruldu. Siz, kalkacaksınız; bir devlet kurduğunuzu söyleyeceksiniz. Akılla mantıkla bağdaşır bir şey değil. Kabahat onda değil, ona söyletende kabahat" diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu'dan Erdoğan'a: Bu adam hakkında ne düşünüyorsun?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, Oğan'ın sözleriyle ilgili görüşünü açıklamasını beklediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bana sordular, ne diyeceksiniz; diye. Partisinin genel başkanı bir konuşsun bakalım, ne diyor o? Benim düşüncem belli. Tavrım belli; cumhuriyete, demokrasiye, adalete, hukuka bağlılığım belli. Benim yeni bir devlete ihtiyacım yok. Ben bu devleti yüceltmek zorundayım. O, ne düşünüyor acaba? Tık yok. 'Efendim, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'. Ben de biliyorum Türkiye Cumhuriyeti Devletini. Sen, bu adam hakkında ne düşünüyorsun? Buna, bu cesareti sen verdin" dedi. 

"Kulağından tutup, kapının önüne koyamıyorlar''

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Cumhuriyetin kuruluşuna laf edenler, Osmanlı'nın batışına tek laf bile etmiyor. Sevr Anlaşması'nı gidip, imzalayanlara tek cümle bile söylemiyorlar. Aklı kafasında değil de külahında olan adamlar, çıkıp, 'Keşke Yunanistan işgal etseydi burayı' diyebilecek kadar vatanlarını, kimliklerini, milletlerini ve inançlarını satıyorlar. Biz isterdik ki bunlara en büyük tepkiyi ülkeyi yönetenler versin. Türkiye Cumhuriyeti'ni küçümsüyorlar. Yeni bir devlet kuracaklarını söylüyorlar. Sorun şudur. Bu zihniyetteki insanların tamamının Adalet ve Kalkınma Partisi'nin içinden çıkmış olmasıdır. Başka bir partide olsa tamam. İktidar partisinin içinden çıkıyor ve onlar da ses çıkarmıyorlar. Kulağından tutup, kapının önüne koyamıyorlar. Niçin? Aynı amacı mı, aynı hedefi mi güdüyorsunuz siz?"

"Suskun olanlar da aynı ihanet içindedir''

Ayhan Ogan'ın 'yeni devlet' açıklaması üzerinden cumhuriyet savcılarına da seslenen Kılıçdaroğlu, "Sevr Anlaşması'na tek laf edemiyorlar; ama Lozan'a dilleri uzuyor. Sevr Anlaşması'na alkış tutacaksın Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna laf söyleyeceksin. Bunun adı vatana ihanet değil midir? Suskun olanlar da aynı ihanet içindedirler. Ben, merak ediyorum. Cumhuriyet savcıları neredesiniz siz? Nasıl cumhuriyet savcısısınız siz? Bizim ağzımızdan bir laf çıksa 50 tane fezleke düzenliyorsunuz. Talimat geliyor çünkü size. Adam, cumhuriyeti yerle bir ediyor. Yeni devlet kuruluşundan söz ediyor. Sizden tık yok tık. Batsın sizin savcılığınız. Siz savcı bile olamazsınız" diye konuştu. 

"Osmanlı'nın son dönemlerini yaşamaya başladık''

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Osmanlı'yı elbette seviyoruz. Bizim tarihimizdir. Osmanlı'nın görkemli tarihi olduğu kadar hepimizi üzen tarihi de vardır. Artısıyla eksisiyle bakmak zorundayız. Osmanlı niye battı? Bunun üzerinde konuşan var mı? Osmanlı'nın son dönemlerini yaşamaya başladık şimdi. Ağır ağır o sürecin içine gidiyoruz. Osmanlı niye battı? Eğitim sistemi bozulduğu için battı. Şimdi eğitim sistemi konusunda aynı süreci yaşıyoruz. Hiçbir anne-baba bu eğitim sisteminden memnun değil" dedi. 

"Cumhuriyetten, Atatürk'ten intikam almak istiyorlar''

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Sen hangi yüzle bunları söylüyorsun ve hangi yüzle sen o partinin içinde kalıyorsun? O parti seni hangi gerekçeyle kendi içinde tutuyor? O partinin liderinin konuşmasını isterim. Sahip çıkıyorsan adam gibi sahip çık. 'Ben sahip çıkıyorum' de. Sahip çıkmıyorsan tut, kapının önüne koy. Başka seçeneğin yok senin. 'Yeni devlet kuruyoruz' diyen kişiye söylüyorum. İnsanda biraz utanma olur. Tarihe saygı olur. Bunların hiçbirisi yok. Seni vatana ihanet noktasına kim taşıdı, hangi eğitim düzeni taşıdı, hangi siyasi anlayış taşıdı? Ben bunu öğrenmek istiyorum. Kendi tarihine ihanet eden bir kişi düşünün ve ihanet eden kişinin hala korunduğunu düşünün. Cumhuriyetten intikam almak istiyorlar. Atatürk'ten intikam almak istiyorlar. Tarihten intikam almak istiyorlar. Hala birilerinin egemenliği altında yaşamak istiyorlar. Hala birilerinin paryası olmak istiyorlar. Şundan bütün vatandaşlarımın emin olmasını isterim. Demokrasiyi seven, adalete ve hukuka inanan, tarihine bağlı olan, şehitlerine, gazilerine, bayrağına ve vatanına bağlı olan bir tek kişi kalıncaya kadar asla emellerinize ulaşamayacaksınız"

(CUMHURİYET)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler