Kılıçdaroğlu: Bazı KHK'ları AYM'ye taşıyabiliriz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ABD Büyükelçisi John R. Bass ile görüştü. Kılıçdaroğlu, görüşmede, normalde parlamentonun yetkisinde olan konuların KHK'larla düzenlenmesini doğru bulmadıklarını, OHAL sürecinin ötesine geçip, etki doğuracak bazı KHK'ları Anayasa Mahkemesine taşıyabileceklerini kaydetti.

Kılıçdaroğlu: Bazı KHK'ları AYM'ye taşıyabiliriz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ABD Büyükelçisi John R. Bass ile görüştü. Cumhuriyet'te yer alan habere göre, ABD Büyükelçisi Bass görüşmede, Kemal Kılıçdaroğlu'na Artvin'deki saldırı nedeniyle geçmiş olsun dileklerini iletti.

Görüşmede, darbe girişiminin ardından çıkarılan Olağanüstü Hal kapsamında Kanun Hükmünde Kararnameler'in hukuka uygun olup olmadığı, KHK'lar kapsamında görevden alınan kamu personeline ilişkin uygulanan kriterler, yargının bağımsızlığı, mini anayasa paketi konuları gündeme geldi.

Ayrıca Türkiye-ABD ilişkilerinde Fetullah Gülen'in iadesi ve Suriye konusu da değerlendirildi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da darbe girişimi sonrasındaki sürecin hukukun üstünlüğü çerçevesinde yapılmasına büyük önem atfettiklerini, bunun için hep parti içinde hem TBMM'de çaba sarf ettiklerini ifade etti ve "OHAL sürecinin ötesine geçip, etki doğuracak bazı KHK'ları Anayasa Mahkemesine taşıyabileceklerini" kaydetti.

Kılıçdaroğlu, görüşmede, "Normalde parlamentonun yetkisinde olan konuların KHK'larla düzenlenmesini doğru bulmadıklarını, bu sürecin 'bir cadı avına' dönüştüğü yönünde yoğun şikayetlerin geldiğini, OHAL sürecinin en kısa sürede tamamlanmasını arzu ettiklerini" aktardı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler