KHK ile kapatılan CEK-DER: Suçumuz doğayı savunmak mı?

679 sayılı KHK ile kapatılan Cudi Ekoloji ve Kültür Derneği (CEK-DER), bugüne kadar doğa için mücadele ettiklerini belirterek, karara itiraz edileceklerini açıkladı.

KHK ile kapatılan CEK-DER: Suçumuz doğayı savunmak mı?

679 sayılı KHK ile kapatılan 83 dernekten Cudi Ekoloji ve Kültür Derneği (CEK-DER), kapatma kararıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Kararının gerekçesinin bilinmediği kaydedilen açıklamada, karara itiraz edileceği belirtildi.

Tek dertlerinin doğa, çevre ve insan olduğu ifade edilen açıklamada, CEK-DER’in kurulduğu 2014 yılından bugüne kadar binlerce ağacın dikildiği, yüzlerce ekolojik bilinçlendirme çalışması ve onlarca temizlik kampanyası organize ettikleri aktarıldı.

Sokak sokak gezerek çevre, temizlik, termik santrallerin zararını anlattıklarını yaptıklarını kaydedilen CEK-DER açıklamasında, derneğin hangi gerekçelerle kapatıldığını bilmedikleri belirtildi. Silopi’deki öğrencilere kitap dağıttıkları vurgulanan açıklamada, “Silopi’deki her öğrenciye karınca kararınca faydası olan CEK-DER’imizin suçu nedir? Cevabını kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. Tüm yasal haklarımızı takip edeceğimizi tüm kamuoyuna Saygıyla duyururuz” denildi.

2014 yılında Silopi’de bir grup üniversite öğrencisi tarafından kurulan CEK-DER, bölgede çevre mücadelesi veren kurumlar arasında yer alıyor. Ciner Holding’e ait termik santralin Cudi Dağı’nda neden olduğu tahribatına karşı çalışmalar yapan CEK-DER, santrallere karşı birçok eylem ve etkinlik düzenledi.

Son olarak Silopi Belediyesi’nden kiraladıkları binalarından belediyeye atanan kayyum tarafından çıkartılan CEK-DER, köy köy dolaşarak çocukları ekoloji ve çevre mücadelesi hakkında bilgilendirip kitaplar hediye ediyordu.

(EVRENSEL)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler