KHK ile ihraç edilen sosyolog Diyarbakır'da menemenci açtı

OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile ihraç edilen ve Diyarbakır'da menemenci dükkanı açan sosyolog Gül Berki: 'Yaşama dair umudumuzu yitirmemeliyiz'

KHK ile ihraç edilen sosyolog Diyarbakır'da menemenci açtı

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Sosyolog Gül Berki, "Bu günlerin kalıcı olmadığını ve bu kötü günlerin geride kalacağını düşünüyorum. Ne olursa olsun yaşama dair umudumuzu yitirmemeliyiz" dedi.

OHAL kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile işine son verilerek ihraç edilen ve Amed'de "Pivaz" adlı mütevazi bir iş yeri açarak menemen ve kahvaltı üzerine yiyecek sektörüne girerek "Biz kadınlar hayatın her alanında üretken olabiliriz" diyen sosyolog Gül Berki, "Bu günlerin kalıcı olmadığını ve bu kötü günlerin geride kalacağını düşünüyorum. Ne olursa olsun yaşama dair umudumuzu yitirmemeliyiz" dedi.

Denizli Pamukkale Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra DBP'li Nusaybin, Silopi, Amed Büyükşehir ve Sur Belediyelerinde sosyal hizmet uzmanı ve sosyolog olarak birçok başarılı proje içerisinde yer alan, belediyelerin kadın ve çocuklara yönelik projelerini hayata geçirilmesi çalışmalarında bulunan Gül Berki, en son 14 Temmuz tarihinde OHAL kapsamında yayınlanan 692 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile binlerce kişi gibi görevinden ihraç edildi.

İhraç edildikten sonra diğer arkadaşları gibi hukuki yollarla hakkını arayacağını kaydeden Gül Berki, boş durmaya alışık olmadığını belirterek, Amed Yenişehir İlçesi Kooperatifler Mahallesinde "Pivaz" adıyla mütevazi bir menemen ve kahvaltı salonu açtı.

 ‘Umutsuzluğa kapılmak çok kötü bir şey’

Belediyelere kayyum atandıktan sonra en son Sur Belediyesi görevinden alınıp ihraç edilen Berki, "Neler yapabiliriz" düşüncesi sonrasında böyle bir işe giriştiklerini söyledi.

İhraç kararının kişileri demoralize ettiğini ve ardından da maddi sıkıntıların baş göstermeye başladığını kaydeden Berki, "Zaman zaman umutsuzluğu kapıldığım oldu. Umutsuzluğa kapılmak çok kötü bir şey. Ama kendimi çabucak toparladım. Bizler ne olursa olsun yaşama dair umutlarımızı yitirmemeliyiz" dedi.

‘Kötü günler geride kalacak’

İçenden geçtikleri dönemin kalıcı olmayacağını ve bir gün sona ereceğine inandığını belirten Berki, "Bu kötü günlerin geride kalacağına inanıyorum. Hem biz kadınlar hayatın her alanında üretken olabiliriz. Bizler kadın olarak böylesi yeteneklere sahibiz. Bu mahallede çabucak ilgi gördüm. Esnaflar beni sevdi, ben de onları sevdim. Bir bakıma bu çarşıya renk kattım" şeklinde konuştu.

Kaynak:ANF

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler