KHK ile ihraç edilen öğretmen albüm çıkarıyor

KHK ile görevine son verilen 10 yıllık resim öğretmeni Agit Işık, tekrar döndüğü müziğe ikinci albümünün çalışmaları ile devam ediyor.

KHK ile ihraç edilen öğretmen albüm çıkarıyor

Batman’da yaşayan resim öğretmeni Agit Işık, OHAL kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden ihraç edilmesinin ardından 15 yıldır uğraştığı müzik çalışmalarına döndü.

2014 yılında “Lorina Sibê” (Sabahın Ninnisi) adını verdiği albümü çıkaran Işık, Kozluk ilçesine ait geleneksel halk ezgilerinden, Ermenice ezgilere, dengbej kılamlarından uzun havalara kadar birçok ezgiyi bir araya getirdi.

10 yıllık eğitimcilik hayatı KHK ile son bulan Agit Işık, müzikle buluşma serüvenini dihaber’e şu sözlerle anlattı:

“2002 yılından beri müzikle uğraşıyorum. Kozluk’ta bir arkadaş grubuyla geleneksel düğün ortamlarının tekrar canlanması için etkinlikler yapıyorduk. Üniversite yıllarında da sendikal hareketlerle müziğin içinde yer aldım. Her gittiğim il ve görevde müzik grupları ile çalıştım. Müzisyen arkadaşlarımın teşvikiyle de albüm yapmaya karar verdim.”

Müzik yelpazesi çok geniş

Müzik tarzından bahseden Işık, şunları söyledi:

“Belli bir tarzım yok. Buna yönelik bir kaygım da yok. O an ne hissediyorsam onu müziğime yansıtıyorum. Bu yüzden albümün içinde Ermenice ezgilerden Kozluk’a ait derlemelere, uzun havadan, dengbej kılamlarına kadar her türlü ezgi var.

Bulunduğunuz coğrafyada çoğu zaman yasaklanmış bir dil oluyor. Siz o dili tercih ettiğinizde o süreçten etkilenen insanlarla bir etkileşim kuruyorsunuz. Bende de doğalında bir etkileme oluyor. Kürtçe müzik yapmayı müzikal kaygıyla yaptığınızda sizi samimiyet testinden de geçiriyor. Bu yüzden müzikal kaygıyla Kürtçe müzik yapılmamalı.”

Öğretmenliği sevdiğini ancak hayatının merkezine müziği koyduğunu ifade eden Işık, şöyle devam etti:

“Ben öğretmenliği seven ama müziği hayatımın merkezine alan bir kişiyim. Bazen kendimi vicdani olarak sorguladığımda olmuştur. Acaba ben çocukların iyi eğitim alması için çabalıyor muyum diye. Müzik beni tanımlayan bir disiplin ve kendimi resimden daha çok müzikle ifade eden bir kişiyim. Ama çocukları özlüyorum yine de.”

2. albüm hazılıkları başladı

“Lorina Sibê” albümünün ülkedeki savaş koşulları nedeniyle iyi bir yanıt alamadığını aktaran Işık, yaşadığı sıkıntıları ise şu sözlerle ifade etti:

“Bu süreçte bir kaç konser verdik. Ancak konser sürecinde bir canlanma yoktu. Bunda hem yaşanan sürecin etkisi vardı hem de Kürtçe müzik yapmaktan kaynaklı bir alan darlığı yaşadık. Mesela müziğimizi istediğimiz salonlarda veremedik. Küçük kafelerde arkadaşlarımızla birlikte şarkılarımızı söyleyip eğlendik.”

İkinci albümün hazırlıklarına başladığını da söyleyen Işık, albümün içerisinde kendi söz ve müziklerinin yanı sıra geleneksel ezgilerin de yer aldığını, yine ilk albüme yakın bir repertuarda 6 şarkı yer aldığını aktardı. (DİHABER)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler