KESK 9. Olağan Kongresi başladı: 'Örgütlü mücadelemizle biz kazanacağız'

Ankara’da bugün başlayan KESK 9. Olağan Genel Kurulunda yapılan konuşmalarda olan OHAL’e ve uygulamalarına karşı ortak mücadele vurgusu yapıldı.

KESK 9. Olağan Kongresi başladı: 'Örgütlü mücadelemizle biz kazanacağız'

KESK 9. Olağan Genel Kurulu Ankara Green Park Hotel’de toplandı. 3 bini aşkın üyesi ihraç edilen KESK, “Örgütlü mücadeleyle biz kazanacağız” şiarıyla genel kurulunun birinci gününü gerçekleştirdi. Genel Kurulun açılışına sendikalar, meslek odaları, siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri de katıldı.

Açılış konuşmasını yapan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, Türkiye’nin çok kritik bir kavşakta olduğunu ifade etti. “Ya faşizm kurumsallaşacak ya da bu tehdit püskürtülecek” diyen Köse şöyle konuştu: “Konfederasyon olarak desteklediğimiz adalet yürüyüşü bu ikilemin fark edilmesinin bir tezahürüdür. Bu yürüyüşün anlamı faşizmin kurumsallaşmasındaki çatlaktır. Faşizmi püskürtmek için adımlarımızı hep birlikte hızlandıralım. İki gün arayla Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın duruşmaları oldu. Bu mahkemeleri görmeden Adalet Yürüyüşüyle birlikte faşizm püskürtülemez. Demokrasiyi askıya alma, faşizme meyletme, demokrasi için mücadeleyi işçi ve emekçiler için daha yakıcı hale getirdi. Hem demokrasi için mücadele hem de bu amaçla en geniş birleşik mücadeleyi yürütmemiz gerekiyor” dedi.  

‘Siz neyin demokrasi nöbetini tutuyorsunuz?’

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, “Yüzbinlerce kamu emekçisi ihraç edilmiş, on binlerce muhalif gözaltına alınıp tutuklanmışken, muhalif basın baskı altına alınmışken siz neyin demokrasi nöbetini tutuyorsunuz” diyerek hükümetin 15 Temmuz’un yıl dönümünde demokrasi nöbeti adı altında etkinlik düzenlemesine tepki gösterdi. Yapılanı yeni saldırılar öncesi toplumsal meşruiyet kazanma girişimi olarak niteleyen Özgen, AKP iktidarının izlediği ırkçı, ayrımcı, tekçi, mezhepçi bir siyaset ile halklar arasında çatışmalı bir sürecin devam etmesine sebep olduğunu ifade etti. Kürt sorununun çözümü için devam eden ancak hükümetin oyalama sürecine çevirdiği çözüm sürecinin Erdoğan tarafından buzdolabına kaldırıldığını belirten Özgen, yaşanan çatışmalarda KESK üyesi sağlık emekçilerinin de hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya: 'Mücadeleyi bilen ve sürdürenlere yol tarifi gerekmez' 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi adına konuşan SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, kongreyi selamlayarak sözlerine başladı.

Kaya, " Şaibeli 15 Temmuz Darbe girişimini 'Allahın lütfü' olarak arkasına alan AKP ve Saray, başta Kürt Özgürlük Hareketi'nin açık alan temsilcileri olmak üzere toplumun tüm örgütlü kesimlerine saldırdı. Siz KESK'e bağlı kamu çalışanları da bu saldırıdan en çok nasiplenenlersiniz. Ancak sizler kendi hak mücadelelerinizden, Semiz ve Nuriye'nin yaşatılması mücadelesinden, kadim şehir Sur'un yıkılarak hafızasızlaştırılması mücadelesinden, HDP Eş genel başkanları başta olmak üzere tüm siyasi tutsakların cezaevlerinin boşatılması mücadelesinin, kısacası tüm alan mücadelerini verme azminizi eksiltmediniz, onu sivrilttiniz" dedi. 

SYKP Eş Genel Başkanı Kaya, sözlerini "mücadeleyi bilen ve sürdürenlere yol tarifi gerekmez, Dostlar, hep birlikte başaracağız" diyerek bitirdi. 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler