KDP: ‘Kerkük, bağımsızlık referandumuna dahil olacak’

KDP Politbüro Üyesi Roj Nuri Şawes, 'Kerkük, Kürdistan Bölgesi'nde yapılacak bağımsızlık referandumuna dahil olacak' dedi.

KDP: ‘Kerkük, bağımsızlık referandumuna dahil olacak’

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IBKY), gündeme aldığı bağımsızlık referandumu konusunda Erbil’de bulunan konsolos ve yabancı devlet temsilcileri ile toplantı düzenledi. KDP ile Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) birlikte düzenlediği toplantı sonrası açıklama yapan KDP Politbüro üyesi Roj Nuri Şawes, referandumun bağımsızlık için yapılacağını söyledi. “Namaz kılmak için abdest alınır” diyen Şawes, yapılan toplantının Irak Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık konusundaki ciddiyetini gösterdiğini de ifade ederek, “Kerkük, Kürdistan Bölgesi’nde yapılacak bağımsızlık referandumuna dahil olacak” dedi.

İranlı vekiller bağımsızlığa karşı

Öte yandan bir grup İranlı parlamenter, Kürdistan Bölgesi’nde referandum yapılması ile bağımsızlık ilan edilmesine karşı çıktı. İran medyasına konuşan Memeseni kenti parlamenteri Mesud Guderzi, Kürdistan Bölgesi’nde yapılacak olan referanduma ilişkin, “Bu isteğin gerçekleştirilmesi parçalanmaya ve Irak’ın bölünmesine neden olacak” dedi.

Erbil merkezli Rudaw’ın haberine göre Mesud Guderzi, “İran İslam Cumhuriyeti bunu kabul etmeyecek. Irak’ın toprak bütünlüğü kırmızı çizgimizdir” diye konuştu.

Etiketler: Irak, kerkük

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler