Kayyum tarafından işten atılan Genel-İş üyesi işçiler eylem yaptı

Mersin Akdeniz Belediyesi taşeron şirketlerinde çalışan Genel-İş Sendikası üyesi 100 işçinin işten çıkarılması üzerine düzenlenen açıklamada konuşan Genel-İş Başkanı Çalışkan, “Çeşitli belediyelerde ve belediye alt işverenlerinde toplam 1263 işçinin iş akdi feshedildi, 185 işçinin iş akdi askıya alındı” dedi.

Kayyum tarafından işten atılan Genel-İş üyesi işçiler eylem yaptı

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası tarafından düzenlenen basın açıklamasına Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan’ın yanı sıra Araştırma Dairesi Başkanı Mehmet Güleryüz, Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi ve Adana Şube Başkanı Hüseyin Yaşar Gündoğdu, Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, Şube yönetici ve üyeleri, siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri ile yurttaşlar katıldı.

Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan açıklamasında, “Binlerce kamu çalışanı ile birlikte belediyelerde, belediye şirketlerinde ve belediyelerdeki taşeron şirketlerde çalışan binlerce işçinin iş akitleri feshedildi ya da askıya alındı. En son Mersin Akdeniz Belediyesi’nde taşeron şirketlerinden 100 üyemiz işten çıkarıldı” dedi.

Hukukun temel ilkesi olan masumiyet karinesinin ihlal edildiğini söyleyen Çalışkan "Sadece Mersin’de değil yurdun birçok yerinde bu şekilde işten çıkarmalar, iş akitlerinin askıya alınması uygulamaları söz konusudur. Bu çerçevede çeşitli belediyelerde ve belediye alt işverenlerinde toplam 1263 işçinin iş akdi feshedildi, 185 işçinin iş akdi askıya alındı. Bu durumu işçilere karşı yürüyen hukuksuzluğun yanı sıra sendikamıza karşı da bir hukuksuzluğun göstergesi olarak değerlendiriyoruz” açıklamasında bulundu.

Çalışkan’ın sözlerini, "İktidarı, en az yüzyılın emeğiyle bugüne kadar getirilen demokrasi ve hukuk devletinin yoluna yeniden dönmeyi davet ediyoruz. Durumu başta Türkiye işçi sınıfı olmak üzere tüm kamuoyuna iletmeyi görev sayıyoruz" diye bitirdiği basın açıklaması işçilerin attığı sloganlarla sona erdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler