Kayyım kütüphaneyi kapattırdı

Van'ın Gürpınar İlçesi'nde hurdaya çıkarılan halk otobüsünü dönüştürerek kurulan kütüphane, belediye atanan kayyım tarafından kapatıldı.

Kayyım kütüphaneyi kapattırdı

Belediyeye kayyım olarak atanan Gürpınar Kaymakamı Osman Doğramacı, önce hurda halk otobüsünden yapılan kütüphanenin “Niyazi Sönmez” olan ismini değiştirdi. Daha sonra “örgüt propagandası yapılıyor” gerekçesiyle kütüphaneyi tamamen kapatıldı.

Pablo Neruda, Ahmede Xani, Musa Anter, Cegerxwin, Nazım Hikmet gibi şair ve yazarların isimlerinin yazılı olduğu kütüphaneyi açanlara hakkında kayyım, “örgüt propagandası” yapıldığı gerekçesiyle soruşturma açılması için suç duyurusunda bulunmuştu.

Şair Niyazi Sönmez’in oğlu Ali Sönmez, kütüphanenin kapatılmasına tepki gösterdi

Babasının isminin Gürpınarlılar tarafından verildiğini söyleyen Sönmez, “Gürpınar halkı tarafından babam sevilip sayılan bir insandı. Halkın iradesi ve önerisi ile babamın adına açılan halk kütüphanesi, atama ile gelen kayyum tarafından iktidara nasıl yaranırım kaygısı ile kapattırılıyor. Ne yazık ki babamın adına açılan halk kütüphanesi suç unsuru sayılıyor” dedi.

Van Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’nda çalışırken Şubat ayında görevinden alınan Sönmez, “İrademizi yok sayıp kayyum atadılar. Milli irade adı altında halkı yok sayıyorlar. Şimdi de halkın değerlerine, saldırıyorlar” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler