Kayyım, iptal ettiği festival için hazırlanan alandan 'işgaliye' adı altında para alıyor

Dersim’e atanan yeni kayyım Tuncay Sonel, bu yıl 17’ncisi düzenlenecek olan Munzur Doğa ve Kültür Festivali’ni bir yandan iptal ederken, diğer yandan ise, halkın kendisine ait olan topraklarda festival için kurdukları stantlardan günde 6 lira işgaliye parası toplatıyor.

Kayyım, iptal ettiği festival için hazırlanan alandan 'işgaliye' adı altında para alıyor

Dersim'de Ovacık Caddesi üzerindeki kaldırımlara kurulan stantlardan kayyum zabıtaları tarafından her gün para toplanması, esnaf tarafından büyük tepki ile karşılandı.

Dihaber’de yer alan habere göre, ismini vermek istemeyen bir kadın esnaf, devletin Dersim’e her yönüyle (köy boşaltmalar, göçertme politikaları, mera ve yayların yasaklanması, ormanların yakılması) saldırması nedeniyle sürekli ekonomik krizin yaşandığını söyledi. Buna karşın yine de topraklarını terk etmeyerek, kendilerine alternatif geçim kaynakları oluşturduklarını söyleyen kadın, hırsını alamayan kayyumun bunların da önüne geçmeye çalıştığını belirtti.

4 saat için 6 lira

Ekonomik krizde festival nedeniyle kurulan tentelere, açılan stantlara Dersim’e il dışından ve Avrupa’dan gelen turistlerin ilgi gösterdiğini söyleyen kadın, “Gündüz burada iş yok, sadece akşamları tezgâh açıyoruz. Dört saat için kayyuma 6 lira ödüyoruz. Ben ilk defa bu yıl açtım ancak duyduğuma göre daha önce para almak için gelmiyorlarmış. Her gün zabıta gelip iki, bazen dört kişi ile bizden işgaliye parası kesiyor. Bazen hiç satış yapamadığımız oluyor” diye konuştu. “Dersim’de bir seferde olmaz ama, bu şekilde yavaş yavaş sürekli denetlenmeyi bekleyen iradesiz bir toplum haline getirilmemiz isteniyor” diyen kadın, buna izin vermeyeceklerine vurgu yaptı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler