Katalonya'da onbinlerce insan bağımsızlık nöbeti tutuyor

Barcelona kentindeki Yüksek Mahkeme binası önünde bir araya yaklaşık 20 bin Katalan, 1 Ekim'de gerçekleştirilmesi planlanan bağımsızlık referandumu kapsamında gözaltına alınan hükümet yetkililerinin bırakılması için nöbet tutuyor.

Katalonya'da onbinlerce insan bağımsızlık nöbeti tutuyor

İspanya polisinin, 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu yapmaya hazırlanan Katalonya Özerk Bölgesine yönelik operasyonu ve 14 Katalan hükümeti yetkilisini gözaltına almasına tepkiler sürüyor.

Bugün sabah saatlerinde Barcelona kentindeki Yüksek Mahkeme binası önünde toplanan yaklaşık 20 bin Katalan’ın eylemi devam ediyor.  

‘Sınıfları boşalttık, sokakları doldurduk’

Katalonya’ya yönelik baskılar okul ve kampüslerde de protesto edildi. Lleida Üniversitesi (UdL) ve Lleide Lisesi öğrencileri de öğle saatlerinde okullarından çıkarak gözaltıların serbest bırakılması talebiyle yürüdüler. Lise ve üniversite öğrencileri “Sınıfları boşaltıyoruz, sokakları dolduruyoruz” sloganları attılar.

Gözaltındakiler bırakılana kadar devam

Anayasa Mahkemesi 1 Ekim referandumunun askıya alındığını açıklamıştı. “Bağımsızlık!” sloganıyla Katalonya Adalet Yüksek Mahkemesi binası önünde toplananlar ise “gözaltına alınanlar serbest bırakılana kadar” eylemi sürdüreceklerini açıkladı.

Publico gazetesinin haberine göre Katalonya Parlamentosu da açıklama yaparak “kimseyi yolda bırakmamak için” eylemlerin sürdürülmesi çağrısı yaptı. Katalonya Parlamentosu Başkanı Carme Forcadell ve çok sayıda Katalan milletvekilinin de eyleme katıldıkları belirtildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler