Katalan bakanlıklara referandum baskını: Bakan yardımcısına gözaltı

Katalonya özerk bölgesinde, yerel hükümete bağlı pek çok kuruma jandarma operasyon düzenledi. Bağımsızlık referandumuna karşı yapılan aramalarda Ekonomi Bakanı Yardımcısı gözaltına alınmasını protesto gösterileri başladı.

Katalan bakanlıklara referandum baskını: Bakan yardımcısına gözaltı

İspanya’da jandarma (Guardia Civil) Katalan bakanlıklara sabah saatlerinde operasyon düzenledi. Katalan hükümetine bağlı çok sayıda kamu binasına yapılan operasyonlarda Ekonomi Bakanı Oriol Junqueras’ın yardımcılarından Josep Maria Jove de gözaltında alındı.

İspanya’nın Katalan özerk bölgesinde 1 Ekim’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu Madrid yönetimi ve Anayasa Mahkemesi tarafından yasa dışı ilan edilmesinden sonra jandarma, Katalan yönetimine ait pek çok kamu binasına operasyon düzenledi. Katalan gazetesi La Vanguardia’nın haberine göre, Ekonomi, Sosyal İşler ve Dış İşleri Bakanlıklarının yanı sıra hükümete bağlı Genel Telekomünikasyon Merkezi, Katalan Finans Enstitüsü gibi binalarda da arama yapılmakta.

Çeşitli bakanlık kamu binalarında görevli toplam 12 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Bakanlık önünde protestolar

Operasyonların büyük bir çoğunluğu Katalan hükümetindeki koalisyon ortağı Katalan Cumhuriyetçi Sol partisinden bakanların görevli olduğu makamlara yapılması dikkat çekti. Jandarmaların bakanlıklara girmesinden yaklaşık bir saat sonra bina önlerinde operasyonları protesto etmek için toplanmalar gerçekleşmekte. Katalan hükümeti koalisyonunda yer almayan sosyalist bağımsızlıkçı Halk Adaylığı Birliği (CUP) partisi Twitter hesabından Ekonomi Bakanlığı önünde toplanma çağrısını ‘seferber olalım’ ifadeleriyle yaptı.

Belediye başkanlarına soruşturma

Bugün yapılan operasyonlar Madrid yönetiminin Katalan referandumun yapılmaması için attığı ilk adım değil. Geçtiğimiz hafta içinde referandumun yapılması için hükümetle çalışacaklarını söyleyen 712 belediye başkanına soruşturma açılmıştı. Devlet Başsavcısı Jose Manuel Maza’nın talimatıyla başlatılan soruşturmada belediye başkanları dün ifade vermeye gitmişti. Kimi belediye başkanları suçlamaları yanıtsız bırakırken CUP’dan yaklaşık 30 belediye başkanı savcılık binalarına gitmeyi reddetti. Jandarma, daha önce de Katalan referandumunu konu olan pek çok afişe de el koymuştu. 

Gazete Duvar

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler