Kaş-Kalkan Otoyolu projesine karşı halkın açtığı davanın duruşması yapıldı

Kaş-Kalkan Otoyolu projesine karşı Kaşlı yurttaşların ve kurumların açtığı davanın ilk duruşması yapıldı. Çok sayıda yurttaşın katıldığı duruşmada davacılar projenin hem eko-sisteme hem de turizme zarar vereceğini söyleyerek durdurulması talebinde bulundu.

Kaş-Kalkan Otoyolu projesine karşı halkın açtığı davanın duruşması yapıldı

Haber: İsmet Papila

Karayolları 13. Bölge (Antalya) Müdürlüğü’nce hazırlanan “Kaş-Kalkan Yolu” projesine karşı Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği, yöre yurttaşları (77 kişi) ve TMMOB Peyzaj Mimarları Odası adına 3 Ağustos’ta verilen dilekçeyle açılan davanın ilk duruşması dün Antalya 2. İdare Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmada davacı kurum ve yurttaşlar projenin doğaya ve turizme vereceği anlatarak durdurulmasını istediler.

Duruşmaya katılmak üzere Kaş’tan gelen davacılar, köylüler ve yaşam savunucularının yanı sıra bunlara destek vermek için Antalya’dan desteğe gelen Antalyalı doğa ve yaşam savunucusu aktivistler sabah saatlerinden itibaren adliyede toplanmaya başladılar. Duruşma başladığında katılımcılar salona sığmayınca halkın oturabilmesi için dışarıdan yeni oturaklar getirildi. Buna rağmen pek çok kişi duruşmayı ayakta izledi.

Yaklaşık 70-80 kişiden oluşan bu kalabalık içinde bulunan ve projeden en çok etkilenecek olan Çukurbağ Mahallesi Muhtarı mahkemede söz alarak köylerinden geçen otobanı ne kendisinin ne de köylülerin istemediğini söyleyerek “3500 dönüm yerden 60 metre genişliğinde bir yol ile köyümüz ikiye bölünecek. Tarım alanlarımız gidecek. Hem köyde hem de sahilde zaten iki tane yol mevcuttur. Bu yollar halkın ihtiyacını karşılamaktadır. Bir çözüm aranıyorsa bu, yolların genişletilerek, bakımı yapılarak iyileştirilmesidir. Antik alanlar çok fazladır ve bu proje her şeye zarar verecektir” dedi.

Ardından Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Munise Ozan, bölgenin Likya kültürünün eşi benzeri bulunmayan bir mekanı olduğunu, burada butik oteller, yamaç paraşütü, dalgıçlık ve sürdürülebilir turizm yapıldığını, Otoyol projesinin bu ortamı tahrip edeceğini anlattı.

Son olarak söz alan Avukat Tuncay Koç, detaylı bir biçimde projenin hem eko-sisteme hem de turizme ne kadar zarar vereceğini ifade etti. ÇED yapılmadığını, halka danışılmadığını ve bu yıkım projesinin söylenenden çok daha maliyetli olacağını raporlarla açıkladıktan sonra buraya harcanacak paranın köylüye destek, bölgeye yatırım olarak kullanılmasının çok daha yararlı olacağını söyleyerek projenin iptalini talep etti.

Kaş-Kalkan Otoyolu projesine karşı halkın açtığı davanın duruşması yapıldı


Av. Koç, Yalnızca bu bölgede yaşayabilen bir orkide cinsinin bulunduğunu, endemik bitkilerin ve türü tükenmekte olan 5 canlı türünün olduğunu, ÇED raporu yerine sunulan ppt dokümanında bunlardan hiç söz edilmediğini açıkladı.

Yol iki gidiş iki geliş şeklinde bölünmüş yol olarak 29 km yapılacağını ve bunun savunulanın aksine zamandan tasarruf sağlamayacağını belirten Av. Koç, yazın sahilleri kullanan insanların yine sahil yolunu tercih edeceğini ve doğaya, insanlara zarar vererek köylülerin tarım ve hayvancılık yapmasını engelleyerek yapılması düşünülen bu projenin son derece gereksiz olduğunu vurguladı. Bu projeyi yapmak için 3 adet taş ocağı kurulacağını, bu taş ocaklarının da doğaya zarar vereceğini, sarp kayalık olan bölgelerin patlatma yöntemi ile yıkılacağını ve patlatmanın yörenin su kaynaklarının yolunu değiştirerek ciddi zararlar vereceğini, çıkan hafriyatın zengin vadilere doldurulacağını, yapılan viyadüğün dünyanın en güzel plajlarından biri olan Kaputaj Plajına ve turizme vereceği zararları anlattı. “Projede kesinlikle kamu yararı gözetilmemektedir” dedi.

Duruşmada, mahkeme heyetine Prof.Haluk Gerçek tarafından hazırlanmış rapor sunuldu. (Prof. Haluk Gerçek’in raporunu görmek için tıklayınız)

Mahkemeye iki dava dilekçesi sunuldu:

1-“ÇED’e gerek yoktur” kararının iptali (yürütmeyi durdurma) istemiyle Antalya Valiliği’ne (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) karşı;

2-Kaputaş’la ilgili kararlar olmasına karşın buraya viyadük yapılmasına izin verilmesi nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na (Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu) karşı.

Dernek ve vatandaşları Av. Tuncay Koç ve Antalya Mimarlar Odası avukatlarından Av. Sevda Mesci temsil etti. Oda’nın avukatıyla birlikte (Av. Emre Altınok) davayı üç avukat yürütüyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler