Karlov'un katili Altıntaş'ın mesajları sanal bilgisayarla silinmiş

Karlov suikastının faili Altıntaş'ın yazışmalarının sanal bir bilgisayar vasıtasıyla silindiği ortaya çıktı. Silme işlemi sırasında kullanılan IP adresinin log kaydı tutmayan bir firmadan alındığı ortaya çıktı.

Karlov'un katili Altıntaş'ın mesajları sanal bilgisayarla silinmiş

Rusya’nın Ankara Büyükelçi Andrey Karlov’u öldüren polis Mevlüt Mert Altıntaş’ın e-posta ve sosyal medya mesajlarının sanal ortamda oluşturulmuş bir bilgisayar vasıtasıyla silindiği ortaya çıktı.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı’nın yürüttüğü soruşturmada 33 kişinin şüpheli olarak ifadesi alındı, 4 kişi tutuklandı.
Dosyada olay sonrasında, ‘FETÖ mensuplarınca Altıntaş’ın cep telefonuna VPN’le bağlanılarak, Gmail ve Facebook mesajlarının içeriğinin silindiği’ tespitine yer verildi.

ABD’li şirketten olumlu yanıt yok

Silme işlemi sırasında kullanılan IP adresinin ABD’de bulunan Expres VPN isimli firmadan kiralandığı, firmanın log kaydı tutmadığı anlaşıldı. Firmanın ABD ve Avrupa hukuk kurallarına tabi olmadığını bildirmesi nedeniyle, yazışmalardan olumlu bir yanıt alınamadı.

FBI’dan da olumlu cevap gelmedi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, mesaj içeriklerinin silinmesinde kullanılan bilgisayarın seri numarasını, Altıntaş’ın hesabını açarken oluşturduğu sorularını aşarak belirledi. Mesajları silen kişinin bağlantı yaptığı bilgisayarın sahibinin tespiti için Apple firması ile yapılan yazışmadan sonra bilgisayarın seri numarasının sanal ortamda oluşturulduğu, böyle bir bilgisayarın aslında var olmadığı anlaşıldı. Savcılık, Altıntaş’ın silinen mail hesabındaki içeriklerin tespiti için FBI ile yaptığı yazışmalardan da olumlu sonuç alamadı.

Apple şifreyi vermedi

Altıntaş’ın cep telefonunun şifresi yapılan ilk çalışmada kırılamadı. Ancak Başsavcılık ve Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü uzmanları saldırgana ait mail adresinin şifresini tespit etti. Altıntaş’ın telefonundaki iCloud hesabına erişildi ve yedekleme bilgilerine ulaşıldı. Savcılık, Apple’dan telefonun şifresini istedi. Firma olumlu yanıt vermedi. Savcılık, şifrenin açılması için yabancı bir firmayla irtibata geçti. Bu firma da fazla para istedi ve telefonu açma garantisi vermedi. Aynı firma işlemi yurtdışında yapmak için ısrarcı olunca görüşmelere son verildi. Öte yandan TRT’nin, suikastın işlendiği serginin yapıldığı alandan 3G ile canlı yayın yapmasının da incelendiği bildirildi.

Etiketler: karlov suikastı, mesaj

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler