Kapitalizmin krizlerine çözüm daha uzun sömürü: Emeklilik yaşının 70'e çıkması isteniyor

Dünya Ekonomik Forumu'nda bir araya gelen dünyanın en zengin patronları ve siyasetçiler emeklilik yaşının 70’e çıkarılması istedi.

Kapitalizmin krizlerine çözüm daha uzun sömürü: Emeklilik yaşının 70'e çıkması isteniyor

Dünyanın en zengin patronları ve onların hizmetindeki siyasetçileri, kapitalizmin sorunlarına çözüm bulmak üzere her yıl buluşturan Dünya Ekonomik Forumu (WEF), son raporunda emeklilik yaşının yükseltilmesini istedi. Raporda, “Ekonomik sistem üzerindeki baskının azaltılması için gelişmiş ülkelerde emeklilik yaşının 70’e çıkarılması” çağrısı yapıldı. 

BBC’nin haberine göre kuruluşun raporunda, bugün doğanların ortalama yaşam beklentisinin 100’e çıkacağı ve 2050’ye kadar 65 yaşın üstündeki insanların sayısının üçe katlanarak 2.1 milyara ulaşacağı belirtildi. Dünyanın en büyük emeklilik sistemlerine sahip altı ülkesi; ABD, Japonya, Avustralya, Kanada, Hollanda ve İngiltere ile dünyanın en çok nüfusa sahip ülkeleri Çin ve Hindistan’ın incelendiği raporda, insanların daha uzun süre çalışmaması ve daha fazla tasarruf yapılmaması halinde, büyük bir krizin yaşanacağı uyarısı yapıldı.

Emekli maaşına göz diktiler

Rapora göre söz konusu sekiz ülkede emeklilik sistemindeki açık 2050’ye kadar 70 trilyon dolardan 400 trilyon dolara çıkacak. 

Bu süre içinde emekli başına düşen çalışan sayısı da yarı yarıya azalarak dörde düşecek.

WEF’in finansal ve altyapı sistemleri sorumlusu Michael Drexler, ortalama yaşam beklentisinin artmasını küresel ısınmaya benzetti, “Ya şimdi harekete geçeceğiz ya da gelecek nesillerin, çocuklarımızın ve torunlarımızın üzerinde oluşacak dayanılmaz baskıyı kabul etmek zorunda kalacağız” dedi.

İngiltere’de emeklilik yaşının gelecek yıl 65’e, 2046’ya kadar da 68’e çıkarılması planlanıyor.

Etiketler: Kapitalizm, Emeklilik

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler