Kanada vatandaşı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten tutuklandı

Hem Kanada hem Türkiye vatandaşı Ece Heper Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla Kars'ta gözaltına alınarak tutuklandı.

Kanada vatandaşı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten tutuklandı

Heper’in avukatı Sertaç Çelikkaleli, 50 yaşındaki müvekkilinin 30 Aralık’ta geldiği Kars’ta gözaltına alındığını söyledi. 

Ece Heper’in arkadaşlarından Emrah Bayram ise Ece’nin Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Facebook gönderilerinden dolayı tutuklandığını bildirdi.

Bayram, “Akıl almaz bir şey bu, kadın fikrini beyan ediyor” diye tepki gösterdi. Ontario’da yaşayan arkadaşları da, Heper’in sağlık sorunları yaşadığını ve ihtiyacı olan ilaçlara gözaltındayken erişememe ihtimali olduğu için endişe duyduklarını belirtti. Bayram, bir insanın sadece fikirlerini beyan etmesi gerekçesiyle tutuklanmasının çok anlamsız  ve ifade özgürülüğünü ayaklar altına alan bir uygulama olduğunun altını çizdi.

Kanadalı yetkililer, Türkiye’deki konsoloslukla iletişime geçtiklerini belirtirken, konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapmadı.

Heper’in davasına Kanada ve dünya basının ilgisi büyüyor

Kanada’nın en büyük gazetelerinden The Globe and Mail’in yanı sıra,  Heper’in “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret” gerekçesiyle tutuklanmasını MSN, BBC, Toronto Star, 680 News, Google News gibi uluslararası haber kuruluşlarında yer aldı.

İnsan hakları örgütleriyle bağlantıya geçtiklerini belirten Heper’in arkadaşları, Heper'in Türkiye’deki genel konjonktürün bir parçası olarak tutuklandığını, şu an için hükümeti, ve Cumhurbaşkanını eleştiren bir çok politikacı, sanatçı, gazeteci, aydın ve akademisyenin de tutuklandığını belirtiler.

Geçmişte kanser tedavisi gören Ece Heper’in arkadaşları, ciddi sağlık sorunları bulunan Ece’yi kurtarmak için ellerinden gelen her türlü imkanı zorlayacaklarını belirterek, tüm demokratik kamuoyundan davalarına sosyal medyada yürütülen #FreeEceHeper hashtag’ine destek vermesini isteyip “hep birlikte daha güçlü olacağız” dediler.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler