Kamu, makam aracına doyamadı: Taşıt harcamaları 10 kat arttı

Kamu, makam aracına doyamadı: Taşıt harcamaları 10 kat arttı

Geçen yıl Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e alınan yaklaşık 1 milyon TL’lik makam aracıyla birlikte kamuda taşıt israfı sıkça gündeme gelirken, bu yıl da aynı alımlar son sürat devam etti.

Hayaller tasarruf, gerçekler 10 kat artış

Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre, 2014’te ilk sekiz ayda 59.8 milyon TL’lik taşıt alımı yapılırken, bu yılın ilk sekiz ayında 628.5 milyon TL’lik taşıt alımı yapıldı. Böylece, geçen yılın sekiz aylık dönemine göre taşıt alımları 10 kattan fazla artmış oldu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından göreve gelmesiyle ilk icraat sözlerinden biri, Türkiye’de tasarrufu başta kamuda olmak üzere artırmak olmuştu. Davutoğlu, buna öncelikle taşıt israfını düşürerek başlayacaklarını duyurmuştu.

Ancak son sekiz ay, Başbakan’ın sözünün aksine, israfın gitgide arttığını gözler önüne serdi.

Katlana katlana arttı

Maliye Bakanlığı’nın kısa süre önce, temmuz ve ağustos dönemine ilişkin yaptığı bütçe gerçekleşmelerine göre, taşıt alımları için temmuz ayında 65.6 milyon TL para harcandı.

Ağustos ayında ise, artışa gidilerek 66.4 milyon TL’lik harca daha yapıldı. Geçtiğimiz yıl ise temmuz ayında 5.9 milyon TL, ağustosta ise 14.7 milyon TL para taşıt alımı için harcanmıştı.

Geçen yıl iki aylık dönemde 20.6 milyon TL’lik taşıt alınırken, bu yıl temmuz-ağustos aylarındaki harcama 132 milyon TL’yi buldu. Son iki aylık dönemde yaklaşık 6.6 katlık fark oluştu.

Her yıl biraz daha

Öte yandan yıllar bazında bakıldığında taşıt alımlarına devasa bir bütçe ayrıldığı görülebiliyor. 2010 yılında taşıt alımları için yapılan harcama 265.7 milyon TL iken 2011 yılında 450.2 milyon TL, 2012’de 581.2 milyon TL, 2013 yılında ise 755.9 milyon TL harcandı.

2014 yılında ise taşıt alımlarına yapılan harcama 953.7 milyon liraya ulaştı.

Etiketler: Diyanet, kamu, makam, Makam aracı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler