Kadınların, kuşların, böceklerin ve direnişin bayramı: Newroz

Gülfer Akkaya yazdı: ''Kadınların, kuşların, böceklerin ve direnişin bayramı: Newroz''

Kadınların, kuşların, böceklerin ve direnişin bayramı: Newroz

GÜLFER AKKAYA

Newroz, kadim toplumlardan günümüze gelen çok eski bir bayram. Daha doğrusu "hayatın kış uykusundan" uyanıp canlandığı yeni bir gün. Bu nedenle, yılın başı adını almış. O’na yeni yıl denmesi bundan.

İnsanlar dahil tüm canlıların ve doğanın kış ayazından ve karanlığından çıkıp, cıvıl cıvıl, çiçeklerle, gün ışığı ve ısısıyla sarmalandığı yeni günlerin müjdecisi…

Newroz, Mezopotamya'dan, Anadolu'ya, İran'a, Kafkaslar'a dek binlerce yıl, irili ufaklı çok sayıda toplumun bayramı olagelmiş. O'nu çok çeşitli halklar, çeşitli dönemlerde değişen inançlara uyarlayarak, yaradılışın sahibi tanrıçaların doğaya etki eden gücü ve desteği ile binlerce yıl yaşatmış, sahiplenmiş, kutlamış...

Söylencenin efsunu, yazının gücü, yıl dönümlerinin pratiği iz oluş, yol olmuş onu bugünlere getirmiş.

Newroz, kadim toplumlarda kendilerine başkaldıran tanrıları cezalandıran tanrıçaların, bereketin ve hayatın, yeni bir başlangıcın sürmesi için hayatı yeniden üretmesinin simgesi olmuş… Yeniden doğuşun ta kendisi olmuş.

Newroz, halkların yeni bir hayatı; aşk, arzu, şehvet, eğlence, raks ile karşılayarak doğanın yenilenişine inandıkları gün…

Newroz, bereketin, canlanmış hayatın, baharın, neşenin, aşkın kaynağı olmuş tüm toplumlarda...

Şarkıların, türkülerin yazıldığı, danslarla kutlamaların yapıldığı bayram olarak kabul edilmiş.

Umudun, yenilenmenin, başlangıcın simgesi olmuş.

Çok fazla dilde, çok fazla inançta yaşayarak bugünlere gelmiş.

Bugün de çok çeşitli toplumların, farklı dillerin ve ulusların bayramı olarak yaşamakta.

Nice tahtın devrildiği, nice tacın ayaklar altında ezildiği, nice iktidarların ve o iktidarlarda duran zorbaların, softaların yok olup gidişine tanıklık etmiş Newroz’un bugünün zorbalarının ve softalarının gidişine de tanıklık edeceği kuşku götürmez.

Binlerce yıldan bugüne uzanan direngen bahara selam olsun...

Kuşları, çiçekleri, böcekleri ile gelmiş, hoş gelmiş.

Güneşi ile, serin rüzgarları, ılık yağmurları ile kalbimizi, duygularımızı, tenimizi, ruhumuzu canlandıran Newroz'u hayata, eşitliğe, özgürlüğe ve barışa dair inancımızla coşku ve umutla karşılıyoruz.

Newroz'un tarihi gibi kadim, her yıl karşıladığımız 21 Mart kadar başlangıcız.


Bir kere daha ve daima başta hayatı var eden kadınların Newroz'u olmak üzere direnenlerin, zulme karşı ayakta duranların Newroz’u kutlu olsun!

Newroz piroz be!

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler