Kadınlar ‘Müftülük Yasası’na karşı Meclis önünde: Tecavüzleri aklayamazsınız

Meclis Genel Kurulu'nda bu hafta görüşülmesi planlanan il ve ilçe müftülüklerine evlendirme yetkisi de veren yasa tasarısı görüşmeleri ertelendi. Ancak birçok ilden Ankara’ya ulaşan yüzlerce kadın Meclis önünde bir araya gelerek "Medeni kanuna aykırı, haklarımızı gasp etmeye yönelik Müftülük Tasarısı'nı geri çekeceksiniz." dedi.

Kadınlar ‘Müftülük Yasası’na karşı Meclis önünde: Tecavüzleri aklayamazsınız

Meclis İçişleri Komisyonundan alt komisyona gönderilen ve müftülere nikah yetkisi verilmesini içermesiyle de bilinen 'Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı', HDP ve CHP’li muhalefetin itirazlarına AKP'li üyelerin oylarıyla ilk 6 maddede değişiklik yapılmadan oylanarak kabul edilmişti. Meclis Genel Kurulu'nda bu hafta görüşülmesi planlanan yasa tasarısı görüşmelerinin dün ertelendiği öne sürüldü. 

Ancak hem kadın örgütleri hem de muhalefet partilerinden vekil kadınlar, görüşmelerin ertelendiği iddialarına rağmen meclis eylemini ertelemedi. 81 ilden yola çıkan kadınlar bu sabah Ankara’ya ulaştı. Meclis önünde bir araya gelen kadınlar, bu tasarıya izin vermeyeceklerini söyledi.

Bir grup kadın Meclis içine girerken, kadınların bir kısmı ise daha önce Meclis eylemleri nedeniyle isimleri ‘yasaklı liste’de olduğu için Meclis’e giremedi. Kadınlar Meclis’te vekillerle birlikte açıklama yapacak. 

Meclis önünde açıklama yapan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, kadınların 81 ilden geldiklerini vurgulayarak iktidara tasarıyı geri çekmesi için çağrı yaptı.

Yarın Haber

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler